3 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ ŻEBY ZNAĆ WARTOŚĆ TWOJEJ FIRMY

artykul 1.12

Jeśli prowadzisz firmę, masz ludzi, zlecenia i klientów, a do tego trochę sprzętu – koniecznie przeczytaj tej artykuł. Koniec roku i początek kolejnego, to dobry moment by zadać sobie pytanie:

ILE WARTA JEST MOJA FIRMA?

I tutaj nieważne czy prowadzisz jedynie usługi, a towarem, który sprzedajesz jest czas, czy masz produkcję i potrzebujesz materiałów, by wytworzyć swój produkt. Wartość firmy to fundament na kolejny rok. Pracujesz ile się da, nie masz na nic czasu. Z pieniędzmi też krucho? Czas, by w końcu dowiedzieć się ile jest warta Twoja firma.

Wiesz jak to policzyć i jak do tego się zabrać? Oto wzór:

AKTYWA – ZOBOWIĄZANIA = WARTOŚĆ FIRMY

Trochę więc objaśnijmy, co się kryje za tym „skomplikowanym” wzorem.

AKTYWA – wszystko co możesz spieniężyć, materiały, sprzęt, gotówka i oszczędności

ZOBOWIĄZANIA – kredyty, karty kredytowe, długi, bieżące rachunki do opłacenia

WARTOŚĆ FIRMY – jeśli aktywa są większe od zobowiązań – GRATULACJE! Jesteś na plusie!! Jeśli zobowiązania są większe – zaplanuj działania na przyszły rok, by zmienić ten stan.

Poniżej daję Ci gotową tabelę, którą wystarczy uzupełnić i od razu wiesz co i jak. Wpisz choćby teraz.

AKTYWA PASYWA / ZOBOWIĄZANIA
MAJĄTEK (dom, nieruchomości, maszyny) KREDYT HIPOTECZNY
OSZCZĘDNOŚCI KARTY KREDYTOWE
OBLIGACJE LEASINGI
AKCJE CZYNSZE/ OPŁATY
  NIEZAPŁACONE ZOBOWIĄZANIA
SUMA: SUMA:
   

Wynik tego równania potraktuj jako fundament na przyszły rok. Wiesz, z czym wchodzisz. Wiesz co robić. Niech będzie Twoją wskazówką na przyszłość. Jeśli masz więcej zobowiązań niż aktywów, Twoim celem niech będzie poprawienie tej sytuacji. Zaplanuj sobie, że zmniejszysz swoje kredyty. Pozbądź się kart kredytowych i innych zobowiązań. Zaplanuj działania, które Cię do tego doprowadzą. Zostaw tylko niezbędne minimum.

Jeśli aktywa są większe, możesz spokojnie pomyśleć o rozwoju. Może jakaś maszyna, która poprawi jakość, wprowadzi nową usługę lub produkt? A może zmienisz siedzibę? A może po prostu remont? Zaplanuj działania, rozpisz swoje plany na najbliższe 12 miesięcy i ciesz się z tego co osiągnęłaś/ osiągnąłeś. Ode mnie taka mała wskazówka. Przy rozpisywaniu planów, na końcu, gdy osiągniesz swój cel – daj sobie nagrodę. Sam/a zdecyduj, co to będzie. My przedsiębiorcy działamy jak automaty, odhaczając tylko checklisty zapominamy o sobie. Więc zaplanuj nagrodę dla siebie.

Dodatkowo powiem Ci, że gdybyś kiedyś starał/a się o kredyt, środki unijne lub inne formy dofinansowania swojej działalności, taka wartość powie Ci d razu czy masz szanse na takie pieniądze. Czasami zapominamy o tym, że nasz majątek ma swoją wartość. A to jest dla nas bardzo ważne. Dzięki byciu na bieżąco z wartością swojej firmy nasze decyzje podejmujemy o fakty, a nie o mity. Czekanie na decyzję kredytową nie jest niewiadomą. Banki lubią cyfry i lubią wiedzieć, czy ich klienta stać na kredyt. Sama nie jestem zwolenniczką zadłużania się, ale mam też świadomość, ze kredyt pomagają w rozwoju. Nie każdy z nas ma kapitał od razu na rozwój lub jego pomysł nie od razu przynosi ogromne zyski. Kredyt czasami jest po prostu konieczny. Zadbajmy więc o to, by nas było stać na niego. Zadbajmy więc nasz wkład własny w rozwój firmy.

Zadam Ci na koniec pytanie. Trochę z przymrużeniem oka 😉
Czy to już jest ten etap, że możesz sprzedać firmę i żyć z majątku przez długie lata? Wartość firmy powie Ci dokładnie w jakim miejscu jesteś. I choćby po to warto znać wynik tego równania.

 

Dodaj komentarz