13 RZECZY, KTÓRE ZABEZPIECZĄ TWOJE FINANSE

13 rzeczy, które zabezpieczą twoje finanse

Każdy dzień to kolejne wyzwania w firmach i biznesach

Od czego zacząć? Czym się zająć najpierw? Wielozadaniowość w firmie powoduje, że nie wiemy na co położyć nacisk, czym zająć się tuż w Nowym Roku. Wiem z doświadczenia, że tuż po przeliczeniu stanów magazynowych, wcześniejszej chwili odpoczynku z rodziną, około 3go stycznia wpadniemy w swój znajomy kołowrotek i bieżące sprawy wciągną nas jak zwykle.

Dlatego spieszę do Ciebie z rozpiską, od czego zacząć.

Zacznij od swoich pieniędzy! Lubisz, jak wszystko Ci się zgadza, jak stan konta gra? Poniżej masz listę 13 punktów, które pomogą Ci zapanować nad finansami. Pieniądze za faktury zaczną wpływać terminowo, klienci nie będą się spóźniać, zaplanowane marże i zyski będą realizowane. A więc do dzieła!

Zapisz tę informację w swoich ulubionych linkach, zrób screen, wracaj z początkiem każdego miesiąca. Ale zanim…

Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad finansami Twojej firmy, zostaw mi swój mail. Pokażę Ci jak to odkręcić!

.

 13 RZECZY, KTÓRE ZABEZPIECZĄ TWOJE FINANSE

  1. Sprawdzaj swoje wyceny produktów i usług – zwłaszcza teraz, gdy tak często zmieniają się ceny zakupu, inflacja szaleje, a ceny codziennych zakupów zmieniają się jak na roller-coster. Zobacz czy dobrze wyceniasz swoje produkty.
  2. Sprawdzaj min. raz w miesiącu ceny produktów, które są niezbędne dla Twoich usług i nanoś aktualne wyceny w swoich cennikach – wszyscy podnoszą ceny produktów. Pilnuj, by marża nie była zjadana przez podwyższone koszty wytworzenia Twoich produktów i usług.
  3. Zabezpieczaj się w umowach płatnościami za etapy prac. Końcowa zapłata powinna być najmniejsza. Zadbaj, by jak najszybciej ściągać swoje należności. Brak kontaktu z Klientem może mieć wpływ na płatności z jego strony. Im później do niego zadzwonisz w sprawie niezapłaconej faktury, tym prawdopodobieństwo zapłaty wyraźnie się opóźnia.
  4. Sprawdzaj swoich kontrahentów w serwisach dłużników, od ich pozycji uzależniaj warunki umowy. Jeśli widzisz złe opinie w serwisie takim jak KRD – zaznacz to w negocjacjach. Nie bój się używać tego argumentu po swojej stronie. Dbanie o swoje pieniądze to dobra rzecz, a nie powód do wstydu.
  5. Nie bądź łatwowierny/a, zawsze, zwłaszcza z dużymi zleceniami, zastanów się, co może się wydarzyć złego i jakie zdarzenie przyniesie straty. Potem zabezpiecz się w umowie na wypadek takich wydarzeń. Przewiduj wydarzenia i zabezpieczaj swoją firmę. To, że bierzesz pod uwagę wiele scenariuszy w rozwoju sytuacji to pragmatyzm, a nie czarnowidztwo.
  6. Unikaj zleceń bez zaliczki na prace. – kolejne zabezpieczenie dla Twoich umów.
  7. Jeśli podejmujesz się długoterminowych zleceń, zadbaj o płatności za etapy prac. Rozliczaj te etapy prac. Zwłaszcza gdy zlecenia są długoterminowe. Nie pozwól, by zleceniodawca kredytował się Twoimi pieniędzmi.
  8. Dbaj o to, by każdy miesiąc zamykał się sprzedażą, która ma określone i zaplanowane zyski. Unikaj przypadkowej sprzedaży. Wynikami bieżącej sprzedaży, marży i zysków zaczynaj każdy tydzień. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej wejdzie Ci to w nawyk i będziesz umieć przewidywać swoją finansową przyszłość.
  9. Pilnuj swoich kosztów, nie pozwól, by zjadały Twoje zyski. Nie kupuj impulsywnie. Zarządzaj kosztami. Jest dobry miesiąc w sprzedaży – możesz pozwolić sobie na wydatki. Sprzedaż się nie spina – nie kupuj niepotrzebnych rzeczy.
  10. Pilnuj, by klienci płacili za Twój czas. Dotyczy zwłaszcza branży kreatywnej. Nie dawaj swojego czasu więcej niż masz w umowie z klientem. Jeśli nie masz takiej informacji zawartej w umowie, dopisz aneks z klientem. Szanuj swój czas, klient też powinien wiedzieć ile godzin ma od Ciebie w zakresie mowy, a ile musi płacić dodatkowo.
  11. Wypisz na Kartce wszystkie czynności, za które powinnaś/ powinieneś brać pieniądze. Wypisz wszystko, co robisz, a za co nie bierzesz pieniędzy od klienta, a uważasz, że powinnaś/ powinieneś.
  12. Stwórz swoją taryfę opłat i prowizji, – z powyższych rzeczy wypisz wszystkie, za które klienci powinni płacić.
  13. Nie podejmuj decyzji za klienta, pozwól mu samemu podejmować decyzje. Nie wiesz jakim budżetem dysponuje i co jest dla niego najważniejsze. – Pozwól, by klient decydował – on sam wtedy ustali granice i będzie się w nich poruszał. Sam wybierze zakres prac i jego czas. W kolejnym etapie będziesz mogła / mógł wracać z tym argumentem w trakcie realizacji zlecenia.

Zachęcam się do korzystania z tej listy na co dzień. Jeśli lubisz mieć przed sobą taką listę, wydrukuj i trzymaj w miejscu dobrze widocznym. Jestem pewna, że wejdzie Ci w krew, te 13 rzeczy. A w konsekwencji Twoje konto i portfel odetchną z ulgą. Te wskazówki zebrałam przez lata współpracy z moimi klientami. Nie bój się stawiać twardych warunków. Dbanie o swoje pieniądze to zaleta, nie wada. Nie daj się wykorzystywać. Dbaj o swoją firmę i pieniądze.

Zachęcam Cię jeszcze do jednej rzeczy. Tym razem prośba ode mnie. Napisz do mnie na moich social mediach – jak zabezpieczasz swoje pieniądze, jak sobie z tym radzisz i czy ta lista pomoże Ci w działaniach na Nowy Rok. Trzymam kciuki, by żadna złotówka nie uciekła, a Twój biznes był bardziej dochodowy.

Powodzenia!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz dalej zgłębiać wiedzę na temat prowadzenia dochodowej firmy zostaw swój mail poniżej!

.

Dodaj komentarz