Dlaczego firmy lokalne nie zarabiają?

firmy lokalne nie zarabiają

Dlaczego firmy lokalne nie zarabiają, choć mają klientów? Jak to się dzieje? Czy są jakieś czarne dziury, których nie widać, a przez które uciekają pieniądze? Jeśli prowadzisz firmę handlową, usługową lub produkcyjną i działasz lokalnie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Nad wyraz często wśród moich klientów pojawiają się osoby, które prowadzą firmy latami, mają klientów, lecz zarobek z tych firm jest niewielki lub prawie nie istnieje. Przyczyn jak zawsze jest kilka poniżej moja lista najczęstszych powodów.

Dlaczego firmy lokalne nie zarabiają:

FIRMY HANDLOWE

Najczęściej pracują na zaniżonych marżach, a jeśli te są ok., to zwyczajnie sprzedaż jest za mała. Przepływ gotówki przez konto zamydla prawdziwy obraz. Bo jeśli przez Twój rachunek bankowy miesięcznie przepływa 100 tysięcy i więcej, a Ty nie liczysz tych pieniędzy, to można mieć fałszywy obraz rzeczywistości. Dopiero na koniec roku może czasami zabraknąć gotówki i trzeba wspierać się jakimś kredytem na szybko. Dlatego, jeśli prowadzisz firmę handlową, policz sobie dokładnie, jaki jest realny wynik finansowy i zadbaj o swoje przychody.



Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

FIRMY USŁUGOWE

Często właściciele tych firm mają za mało klientów, źle ułożone cenniki, lub źle skonstruowane umowy (np. korepetytorzy). Jeśli klienci przesuwają umówione spotkania, warto zabezpieczyć się obowiązkiem nadrobienia, a jeśli sytuacja pojawia się notorycznie, po prostu rozwiązać umowę.

Dodatkowo zaległe płatności – też temat, który w tej branży jest sporym wyzwaniem. Właściciele nie liczą, ile pieniędzy zalegają im klienci, a dzwonienie i upominanie się o swoje pieniądze traktują jako coś upokarzającego. Pytanie tylko, co może być upokarzającego w prośbie o zapłatę za wykonaną usługę? Niektórzy mają taką metodę, że płacą jak najpóźniej, bo w ten sposób kredytują się za darmo. Jeśli prowadzisz firmę handlową, sprawdź:
- Czy Twoi klienci od początku roku mają zapłacone wszystkie faktury?
- Czy Twoje przychody, aby na pewno pokrywają Twoje koszty?
To dwa najczęstsze powody, że firmy lokalne nie zarabiają. Jednym słowem policz, zadzwoń i ewentualnie pozyskaj nowych klientów.

FIRMY PRODUKCYJNE

W tego rodzaju działalności lista grzechów właścicieli jest dużo dłuższa, ale to wynika z powodu złożoności procesów. Najczęstszym powodem, że firmy lokalne nie zarabiają i brakuje pieniędzy, jest niedoszacowany czas realizacji i przekładające się zlecenia. Jeśli właściciel zna te dane, wie dokładnie jak zarządzać sprzedażą, montażami i realizacjami. Bez tej znajomości tematu pojawiają się puste przebiegi, wolne miejsca w kalendarzu, a przecież zobowiązania trzeba płacić.

Kolejno, jeśli są niedoszacowane roboczogodziny, to okradasz się z własnych zysków. Wiem, z naszego doświadczenia, że to zmora, którą trzeba zwalczać, bo potrafi zjeść ogrom pieniędzy. Kluczem jest tutaj komunikacja i wydajny zespół. Ale to temat na kolejny artykuł. W firmach produkcyjnych tematy, które trzeba mieć w jednym palcu to zarządzanie kalendarzem zleceń, wyceny i sprzedaż. Warto spędzić trochę czasu nad tym tematem, by nie dziwić się, że firma lokalna nie zarabia, choć ma klientów.

Zatem jeśli prowadzisz firmę handlową, usługową lub produkcyjną, działającą lokalnie, warto skupić się trochę na liczeniu, by wyeliminować niewidzialnych zjadaczy Twoich ciężko zarobionych pieniędzy.

Wiesz, że 1 godzina w tygodniu spędzona na liczeniu Twojego biznesu może przynieść Ci korzyści w postaci minimum 30% większych przychodów? Warto zatem dla tych 30% policzyć swój biznes. Tam znajdziesz odpowiedzi na Twoje bolączki.

A jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać lub chcesz skonsultować swoje wyniki, to możesz spotkać się ze mną na konsultacjach. Zapraszam Cię serdecznie!

Godzina dla Twojego biznesu może sporo w nim zmienić. Link do zakupu poniżej.

EBgrafiki do sklepu

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz