Czy mały i mikro przedsiębiorca potrzebuje planowania finansowego?

Czy mały i mikro przedsiębiorca potrzebuje planowania finansowego

Gdy pytam klientów czy planują swoje finanse, czy jak często poświęcają im czas, najczęstsza odpowiedź to taka, że od tego jest księgowy, a oni sami nie cierpią tej roboty. Ani to sexi, ani potrzebne. Nie lubią tego , nie rozumieją też jak ważny to aspekt. Nie zdają sobie sprawy także z tego, że każdy, kto prowadzi dochodowy biznes, właśnie ten aspekt jest w jego zainteresowaniu. Tam poświęca swoją uwagę. Bo w liczbach jest magia, a one mówią nam co mamy zrobić w danym momencie. Jeśli chcemy dbać o bezpieczeństwo i rozwój w firmie konieczne jest zadbanie o plan finansowy. Nie musi to być ekwilibrystyka na poziomie korporacji tylpu Orlen, czy KGHM , Google, czy Apple. Ale prosty Excel wystarczy by zaplanować swój rozwój i zadbać o spokój w finansach.

Dziś chciałabym Cię zachęcić abyś pomyślał/a o swojej firmie właśnie w ten sposób. A w tym artykule udowodnię Ci, że plan jest do tego narzędziem, który pomoże Ci osiągnąć cele finansowe i biznesowe.

1. Planowanie finansowe polega na analizie wpływu potencjalnych decyzji na przyszłe wyniki finansowe przedsiębiorstwa, ograniczając ryzyko podejmowanych decyzji biznesowych. A mówiąc prostym językiem, dzięki zaplanowaniu naszych działań, wiemy jakie czynniki pomogą nam zrealizować je, a także co nam przeszkodzi.



Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

2. Zakładając rozwój sprzedaży np. o 20 % musimy określić nasze moce przerobowe. Załóżmy, ze przy tym poziomie cen, które mamy zwiększenie sprzedaży wymaga od zespołu większych aktywnych działań. Dlatego należy tutaj sprawdzić następujące aspekty: - czy nasza firma obsłuży taki wzrost ? jeśli tak, super, jeśli nie czas rozpocząć rekrutacje, by zespół był w stanie obsłużyć sprzedaż - w jaki sposób pozyskamy klientów, aby ten wzrost osiągnąć? Może ktoś dołączy do zespołu sprzedaży, a może warto zautomatyzować część procesów? Jeśli tak jaki to będzie koszt? Z jakich narzędzi skorzystać? Co nam w tym pomoże? - w jakim czasie nasze cele chcemy zrealizować, a w jakim realnie jest to możliwe biorąc pod uwagę posiadane zasoby? - jaki koszt poniesiemy realizując taki wzrost sprzedaży? Pracownicy, narzędzia, itp.? - kiedy pojawią się pierwsze efekty? I jakie koszty przez ten czas poniesiemy?

Jeśli odpowiesz sobie na te pytania i ułożysz to na osi czasu, z pewnością osiągniesz swoje cele. Mogą się co najwyżej przesunąć, jednak jestem przekonana, że cel będzie Twój.

Pozwól, ze na koniec pokażę Ci pewien przykład z naszej firmy. Ponad rok temu chcieliśmy zwiększyć sprzedaż tak, aby nasze marżowe cele osiągnąć większe niż w roku poprzednim. Z dotychczas prowadzonych statystyk było widać, że dział sprzedaży robi sprzedaż każdego miesiąca na określonym poziomie i ani procenta więcej nie zrobi. To pokazywało, ze wykorzystuje swoje możliwości na maksa. Oznaczało to, że my jako właściciele musimy wymyśleć dodatkową ścieżkę. Aby nie zwiększać kosztów, uściśliliśmy proces sprzedaży. Od tamtej pory każda wysłana oferta, telefon jest rejestrowana, a my monitorujemy jej dalszą drogę. Nie czekamy na telefon od Klienta. Mamy swoje procedury, które jasno pokazują jak ma wyglądać taki proces i czym ma się zakończyć. Są dwie możliwości – albo zakup albo rezygnacja. Te działania spowodowały, że osiągnęliśmy swój cel. Realizujemy swoje marże.

Kolejny krok przed nami. Z racji faktu, że zadbaliśmy o wszystkich klientów, którzy przychodzą do nas, postanowiliśmy tym razem samemu wyjść do Klienta, czyli pozyskiwać nowych kontrahentów w promieniu 300km od naszej siedziby. Wiemy że w takim promieniu nasza oferta jest atrakcyjna. I tak do naszego zespołu dołączyła nowa osoba, która ma doświadczenie w sprzedaży. Po kilku tygodniach widać, ze to była dobra decyzja. Liczę, że rynek i tym razem pozwoli nam osiągnąć nasze cele biznesowe i finansowe.

Jaki z tego wniosek? Plan finansowy pomaga osiągać nasze cele. Chcemy konkretnych marż co miesiąc, chcemy zdobywać rynek i mamy na to plan. To wszystko ubrane w liczby i oznaczone na osi czasu. W czasach konkurencji i nasyconego rynku swojego biznesu nie można zostawić przypadkowi. Trzeba mu pomóc i pokazać, w którą stronę chcemy iść. M.in. po to, by nie dziwić się, że biznes stoi w miejscu.

Planowanie finansowe nawet w najmniejszej firmie powinno istnieć. Choćby na kartce a4, w notesie, czy małym pliku. To będzie Twoje „DLACZEGO” – będziesz wiedzieć po co to robisz, będzie Cię motywować, a Ty będziesz wiedzieć gdzie idziesz.
Wierz mi, że warto!

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak budować dochodową firmę, zapraszam Cię do mojego dochodowego newslettera. Zostaw maila, a ja zadbam o nasz kontakt. Na początek otrzymasz ode mnie mój PORADNIK DLA PRZEDSIĘBIORCY.

Zatem życzę Ci wszystkiego dochodowego i do zobaczenia !

ewa birlet firmup

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz