Kiedy zaczyna się płynność finansowa i co to jest? Jak dbać o płynność finansową w firmie?
Co robić, żeby płynność finansowa była zawsze w dobrej kondycji? Czy małe firmy dotyczy ten aspekt?
Prowadząc firmę handlową, usługową czy produkcyjną wydaje się, że takie słowo jak płynność finansowa w ogóle nas nie dotyczy. Po co takie wielkie słowa w małej firmie? Mnie ten temat przecież nie dotyczy… to przecież tylko dla wielkich firm i bogatych ludzi. Myślisz tak? To muszę Ci powiedzieć, że po przeczytaniu tego artykułu Twoje podejście do tematu zmieni się już na zawsze.
W takim razie co to takiego, ta płynność finansowa? To po prostu stan konta, który pozwala Ci na płacenie zobowiązań (kontrahenci, pracownicy, podatki) bez stresu i ciągłego zbierania na nie. Po prostu pieniądze na koncie są w takiej wysokości, że płacisz bez stresu. Po prostu płynność finansowa pozwala zachować równowagę finansową. Dzięki temu, wiesz jak prowadzić dochodową firmę, znasz swoje możliwości w firmie.
Kiedy się zaczyna? Ten aspekt w firmie zaczyna się już na samym początku pracy z Klientem. Jeśli podpisujesz umowę z klientem musisz mieć wtedy dokładnie rozpisany proces pozyskiwania gotówki w ciągu całego procesu, żeby zabezpieczyć swoje finanse. Co ma wpływ na dobry stan gotówki w Twojej firmie?
Oto lista wszystkich momentów w całym procesie:
– z kim podpisuję umowy/
– jak sprawdzam wiarygodność Klienta – czy to jest konieczne ?
– jak planuję i monitoruję swoje przychody ?
– jak planuję i monitoruję swoje wydatki?
– jaką mam ścieżkę / procedurę na wypadek braku płatności za fakturę
Poniżej lista 10 sposobów na poprawę płynności finansowej:
1. CENA
Możesz zwiększyć po prostu ceny swoich produktów / usług. Pytanie jedynie powstanie, do jakiego momentu Twoi Klienci zaakceptują takie podwyżki?
2. ILOŚĆ
Możesz zwiększyć sprzedaż w swojej firmie.
Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?
Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!
Dziękuję za zapis!
Do zobaczenia!
Pozdrawiam, Ewa Birlet
3. WYDAJNOŚĆ
To najczęstszy aspekt, najszybszy do poprawy wśród firm produkcyjnych . Trzeba wiedzieć, jakie możliwości ma Twój zespół i Twoja firma.
4. KOSZTY STAŁE
Zmniejszyć koszty stałe, takie jak czynsz, zatrudnienie czy wysokość rat, kredytów.
5. KOSZTY DODATKOWE
Zmniejszyć koszty, które pojawiają się niespodziewanie, ustalić limit gotówki, który pozwoli Wam odmawiać niepotrzebnych wydatków, szukać nowych ubezpieczycieli, nowych dostawców np. naprawy samochodów, odmawiać sobie rozwoju przez jakiś czas.
6. KOSZTY OPERACYJNE
Zmniejszyć koszty Twoich głównych dostawców przez negocjowanie nowych umów dostaw, znalezienie nowych dostawców w niższych cenach.
7. NALEŻNOŚCI
Możesz przyspieszyć proces pozyskiwania pieniędzy od Twoich klientów, czyli skrócić terminy płatności. Lub np. za odwołanie wizyty pobierać opłatę.
8. ZAPASY
Zmniejszyć ilość towaru na magazynie i zwiększyć częstotliwość dostaw
9. ZOBOWIĄZANIA
Możesz opóźnić swoje płatności dla dostawców i banków, czy Lessingów.. Ten element wykorzystują przedsiębiorcy w pierwszej kolejności.
10.LEJEK SPRZEDAŻOWY
Wrócić do klientów, którzy byli kiedyś Twoimi klientami i zaproponować im współprace, znać dokładnie jak wygląda ten wskaźnik i poprawić jego KONWERSJĘ.
Jak widzisz płynność finansowa zaczyna się już na samym początku pracy z klientem, przez wydajność po podpisywanie zobowiązań na rozwój firmy. Z mojego doświadczenia wynika, ze największe możliwości kryją się w pozycji WYDAJNOŚĆ. Na ten wskaźnik ma wpływ Twój zespól, dobra znajomość zleceń i klientów, którzy kupują Twoje produkty, ich marżowość , a także kluczowe zarządzanie sprzedażą.
Pamiętaj, że Twoja firma może więcej niż Ci się wydaje. Masz większe możliwości, niż to co robisz teraz. Trzeba tylko znać ścieżkę Klienta, a także pochylić się nad znajomością dochodowości Twoich produktów czy usług.
Chcesz poznać więcej wskazówek i przykładów na to, by zobaczyć więcej gotówki na swoim koncie? Zapraszam Cię na płatne szkolenie online CASHFLOW CZYLI JAK ZADBAĆ O PIENIĄDZE W FIRMIE HANDLOWEJ, USŁUGOWEJ PRODUKCYJNEJ DZIAŁAJĄCEJ LOKALNIE.
Startujemy 23go marca, o godzinie 20.00 na platformie ZOOM, szczegóły znajdziesz na stronie:
Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:
Money For Business Formula oczami klienta. Rozmowa z uczestniczką mojego programu mentorskiego, właścicielką firmy porządkowej.
Poznaj opinię mojej klientki – właścicielki firmy porządkowej w Londynie, która potrzebowała zaprowadzić porządek w firmie oraz nauczyć się zarządzać finansami, poczuć że panuje nad sytuacją i odzyskać spokój w swoim biznesie.
Money For Business Formula oczami klienta. Rozmowa z uczestnikiem mojego programu mentorskiego, właścicielem firmy produkcyjnej
Poznaj historię mojego klienta, właściciela firmy produkcyjnej na Śląsku, uczestnika pierwszej edycji programu MONEY FOR BUSINESS FORMULA. Gdy zaczynaliśmy współpracę na pokładzie miał 6 pracowników
3 rzeczy, które blokują rozwój firm lokalnych
Czy zastanawiasz się dlaczego Twój biznes sie nie rozwija lub tempo tego rozwoju jest wolniejsze niż byś chiał/a? Może frustruje Cię sytuacja, co takiego dzieje