Marzysz, by Twoja firma była samograjem? Marzy Ci się, że nadzorujesz, sprawdzasz, kontrolujesz, nadajesz rytm swojej firmie? Ale czasami myślisz sobie, że jesteś raczej rzemieślnikiem w swojej firmie niż przedsiębiorcą? Twoje życie to niemoc we wprowadzaniu nowości, procedury to dalej sfera marzeń, bieżączka, gaszenie pożarów, ręce pełne roboty i dziurawy portfel? Tak właśnie wygląda życie przedsiębiorcy w ponad 90% wśród klientów, którzy do mnie trafiają. Nic się nie martw. Nie jesteś jedyny/a w takiej sytuacji. Nie skłamię, jeśli powiem, że taka sytuacja występuje nagminnie.
Jeśli chcesz poprawić swoją sytuację w firmie, widzieć co możesz, czego nie możesz, konieczny jest monitoring kilku danych. To fundamenty sukcesu w biznesie. Takie fundamenty są na wyciągnięcie Twojej ręki. Masz je na każde zawołanie. Tak, masz je w najgorszym wypadku na telefon. Musisz jedynie wykonać tę rozmowę i działanie.
Poniżej lista zaledwie 7 fundamentów, których znajomość we własnym biznesie jest konieczna. Zapoznaj się z nimi i wykonaj kilka działań, które nie zajmą Ci więcej niż godzinkę.
1. WYDAJNOŚĆ
Twoim codziennym obowiązkiem w firmie powinno być zastanowienie się jak zwiększyć swoją wydajność w firmie. Z dotychczasowych doświadczeń wiem, że wszystkie firmy, które do mnie trafiają mogą zwiększyć swoją wydajność wielokrotnie tym samym zespołem, maszynami, narzędziami. Celem strategicznego planowania jest zwiększenie zwrotu z kapitału własnego . Chodzi tutaj o poprawę wyników finansowych względem poniesionych kosztów. Zadaj sobie pytanie: Czy Twoja firma może więcej? Odpowiedź brzmi z pewnością TAK!
Zatem odpowiedz sobie na pytania:
- Co możesz robić więcej albo co mniej?
- Co możesz przestać robić, bo na tym nie zarabiasz, a robisz te zlecenia z sentymentu, dla klientów, którzy są z Tobą od lat itp.
- Które zlecenia są czasochłonne?
2. ZYSKOWNOŚĆ
To kolejny kluczowy obszar, który musisz znać koniecznie w swojej firmie. Musisz wiedzieć na czym, ile zarabiasz. Wiele firm skupia się na sprzedaży jako takiej, nie licząc czy to im się opłaca. Okazuje się, że w większości największe zlecenia w firmie wcale nie są najbardziej dochodowe. Duża sprzedaż wcale nie gwarantuje dużych zysków.
Odpowiedz sobie tutaj na poniższe pytania:
- które zlecenia są dla mnie dochodowe?
- który profil Klienta przynosi mi zyski?
- jaki rodzaj zleceń jest dla mnie najbardziej opłacalny?
Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?
Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!
Dziękuję za zapis!
Do zobaczenia!
Pozdrawiam, Ewa Birlet
3. ZADOWOLENIE KLIENTA
Tutaj jest twoja skarbnica wiedzy, dzięki której możesz pomyśleć o rozwoju swoich usług i produktów. Twój Klient to Twój skarb.
Więc pytaj Klienta o:
- za co Cię ceni?
- dlaczego kupił u Ciebie?
- czy jedynym argumentem była cena?
4. ZNAJOMOŚĆ SWOICH KOSZTÓW
Tutaj tkwi odpowiedź na pytanie gdzie są pieniądze w firmie. Wystarczy, ze dokładnie policzysz ile kosztuje Cię firma, z jaką kwotą wydatków wchodzisz w każdy miesiąc i odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć. Trzeba wiedzieć ile masz zarabiać każdego miesiąca. Nie zostawiaj tego przypadkowi. Pamiętaj, że duże pieniądze nie oznaczają sporych zysków. Bądź ze sobą szczery/a . Policz całe swoje życie, koszty. Korzystasz z życia, jesz, wychowujesz dzieci, rozwijasz się i jeździsz na wakacje. To ma być wiedza o twoim budżecie prywatnym i firmowym jest kluczem do zarabiania we własnej firmie.
Odpowiedz sobie na kolejne pytania?
- ile naprawdę wydaję na firmę?
- czy są koszty, które mogę zmniejszyć lub z nich zrezygnować
- ile kosztów nie ujmuje mój księgowy bo nie może, a ja muszę zapłacić?
5. AUTOMATYZACJA
To kolejny fundament, który pomoże Ci w prowadzeniu dochodowej firmy. W czasach, gdy pracowników nie ma, a jeśli są to mają spore oczekiwania konieczna jest automatyzacja procesów. Możesz zautomatyzować procesy produkcji czy pozyskiwania klientów.
Odpowiedz sobie na pytania:
- co mogę w firmie zautomatyzować?
- jak mogę zaangażować obecny zespół we wprowadzanie innowacji w swojej firmie?
6. ROZWÓJ ORGANIZACJI
W dzisiejszych czasach firma powinna być w ciągłym procesie rozwoju organizacji. W czasach szybkiego rozwoju, automatyzacji, sztucznej inteligencji konieczne jest korzystania z dobrodziejstw tych czasów. Jeśli się nie rozwiniesz, zrobi to twoja konkurencja. Bądź liderem, a nie naśladowcą.
Odpowiedz sobie na pytania:
- co pomoże mi rozwinąć się
- jakie szkolenia mogą wesprzeć moich ludzi, żeby poprawić procesy?
7. PRACOWNICY
Myśl o swojej firmie w kontekście pracowników. Oni są źródłem wydajności w firmie. Oni wiedzą o Twojej firmie czasami więcej niż Ty sam. Pytaj i rozmawiaj z nimi. Czasami zwiększenie jednej umiejętności pomoże Ci zwiększyć wydajność Twojej firmy o kilkadziesiąt procent. Stwórz w firmie strukturę, spotykaj się z najważniejszymi osobami w firmie. Pytaj o opinie w różnych tematach. Pamiętaj, że cała sprzedaż i wypełnianie zobowiązań to efekt ich działań. Twoja zdolność do wybierania właściwych osób do firmy jest kluczowa dla Twoich sukcesów.
Odpowiedz sobie na pytania:
- czy mój zespół wykorzystuje swoje maksimum możliwości
- czy ma liderów, którzy ciągną za sobą zespół i wynik
To 7 kluczowych FUNDAMENTÓW SUKCESU W BIZNESIE. Od Ciebie zależy czy wszystkie je wykorzystujesz, czy wszystkie znasz. Jeśli nie – czas znaleźć odpowiedzi na te parametry. Od Ciebie zależy Twoja przyszłość. Teraz tylko zakasać rękawy, oddelegować rzeczy, które nie musisz robić i zacząć działać we własnej firmie strategicznie. Każdy sukces w biznesie to efekt poprawy któregoś z tych elementów. Kiedy myślenie i analiza tych 7 wskaźników stanie się nawykiem – Twój sukces jest murowany. Teraz piłeczka po Twojej stronie. Do roboty !
Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego !
Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:
3 rzeczy, które blokują rozwój firm lokalnych
Czy zastanawiasz się dlaczego Twój biznes sie nie rozwija lub tempo tego rozwoju jest wolniejsze niż byś chiał/a? Może frustruje Cię sytuacja, co takiego dzieje
Czy mały i mikro przedsiębiorca potrzebuje planowania finansowego?
Gdy pytam klientów czy planują swoje finanse, czy jak często poświęcają im czas, najczęstsza odpowiedź to taka, że od tego jest księgowy, a oni sami
Jak kontrolować finanse w firmie lokalnej?
Jak kontrolować finanse w firmie? Jak je kontrolować gdy Klienci narzucają tempo, a bieżączka skutecznie odciąga od spojrzenia na firmę z lotu ptaka? Jak się