3 OSOBOWOŚCI W BIZNESIE – SPRAWDŹ, KIM JESTEŚ: PRZEDSIĘBIORCA, MENADŻER, PRACOWNIK TECHNICZNY

blog wpis 27.4

Kim jesteś w swojej firmie? Kto na ten moment ma większą siłę?

Nasze biznesy rozwijają się i rosną z każdym dniem, są naszym odbiciem lustrzanym. Dobrze o tym wiedzieć i pracować nad tym. Świadomość tego ułatwia znacząco prowadzenie biznesu. Sama dobrze o tym wiem. Dobrze wiedzieć, kim jestem w swojej firmie? Która osobowość teraz rządzi?

Wiele lat temu (to był chyba 2005r.) byłam w korpo przez chwilkę kierownikiem zespołu. W tamtym czasie zostałam wysłana na badanie osobowości menadżerskich. W tym momencie nie pamiętam nazwy tego szkolenia, za to doskonale pamiętam jego przebieg i wynik. Było to szkolenie sprawdzające umiejętności podejmowania trudnych decyzji, zarządzania zespołem i delegowania zadań. Dziś, gdy wspominam to zdarzenie uśmiecham się do siebie czule (ach ta młodość ). Otóż moja ambicja mnie zgubiła . Tak chciałam dobrze wypaść na tych zadaniach, że totalnie poległam. Miałam wtedy duszę ZOSI SAMOSI, czyli pracownika technicznego. Wszystko robiłam sama.

Uważałam, że skoro ludzie nie robią wyniku to ja muszę dowieźć go sama. W piątkowej skali ocen dostałam 3
Jak dla mnie to była totalna porażka… Jak łatwo się domyśleć jakiś czas później przestałam być kierownikiem zespołu. W tamtym momencie było to dla mnie zbawienne. Inaczej wykończyłabym się na maksa. Od tamtej pory rozwijam swoje umiejętności w tym zakresie. I dziś zachęcam Cię do tego by dobrze znać siebie i swoje kompetencje. Rozwijać się i budować osobowość przedsiębiorcy.

Mamy w biznesie 3 osobowości, które najlepiej żeby grały na równi w życiu codziennym firmy. Choć wiem, że to mega trudne, zachęcam do małego testu i pracy nad wynikami.

1. PRACOWNIK TECHNICZNY

Lider zwłaszcza w pierwszym etapie prowadzenia biznesu. Konieczny żeby zaistnieć. W kolejnych etapach rozwoju biznesu kula u nogi. Pierwszy hamulcowy rozwoju biznesu. To osobowość, której kredo brzmi: „jeśli coś ma być zrobione dobrze, muszę to zrobić ja!" Nie marzy o rzeczach, po porostu je robi. Żyje teraźniejszością. Uwielbia swoją pracę i kocha to co robi.

2. MENEDŻER

Pragmatyk. Bez niego nie byłoby porządku i planowania. Kocha podążać za celem i go realizować. Lubi checklisty i odhaczanie kolejnych punktów. Menadżer dostrzega problemy, eliminuje je.Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

3. PRZEDSIĘBIORCA

Wizjoner, entuzjasta. Widzi możliwości nawet w zwykłych zdarzeniach. Jest katalizatorem zmian. Z chaosu potrafi zrobić porządek. Inspiracja dla otoczenia. Przedsiębiorca ma twórczą osobowość, która lepiej, niż inni radzi sobie z nieznanym, wybiega w przyszłość. Zazwyczaj silna osobowość. Ma potrzebę panowania nad innymi i otoczeniem. Przedsiębiorca kocha zmiany, robi wokół zamieszanie, wprowadza nowe projekty w życie, co wokół wzbudza niepokój. W rezultacie jednak zostawia innych w tyle. Im dalej idzie, tym ma wrażenie, że reszta wlecze się za nim i go hamuje.

Jak zatem pogodzić te 3 osobowości?

Najpierw wg. mnie trzeba po prostu wiedzieć, że istnieją. Jeśli chcemy, żeby nasze biznesy się rozwijały, osobowość przedsiębiorcy musi tutaj wieść prym. Bez tego utkniemy lub co gorsza będziemy się cofać.

Jeśli główna osobowość to specjalista to rozwój biznesu jest praktycznie niemożliwy. Jeśli rozwijasz się, a mimo to dalej jesteś specjalistą w dziedzinie to istnieje ryzyko, że cofniesz się do początkowych etapów swojego biznesu.

W każdym z nas drzemią wszystkie 3 osobowości. Wg Michael Gerber gdyby w każdym z nas były wszystkie 3 osobowości w równym stopniu rozwinięte bylibyśmy ludźmi niezwykle kompetentnymi. Przedsiębiorca nie bałby się wejść w nowe obszary, ryzyko nie byłoby mu obce i przerażające,a ekscytujące. Menadżer tworzył by skuteczne zaplecze, a specjalista dawałby gwarancję dobrze wykonanej usługi. Takich osób w świecie jest niewiele.

Wg mojego doświadczenia typowy właściciel firmy w Polsce przedsiębiorcą jest w 10%, menadżerem w 20% reszta to specjalista w dziedzinie, czyli 70%.

Na nasze życie ma wpływ wiele okoliczności i osób, które się pojawiają. Rodzina, przyjaciele, pracownicy, klienci itd. Spójrzmy na siebie czasami z lotu ptaka i zastanówmy się co na ten moment góruje.

Bądź przedsiębiorcą w większym procencie niż te przysłowiowe 10%. Nie bój się marzyć i działać. Nie bój się zmiany. Planuj, wdrażaj i kontroluj. Pracuj nad firmą, a nie w firmie.

Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego i zapraszam do webinarów, kursów czy konsultacji.

 

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz