5 lekcji z budowania dochodowej firmy

5 lekcji z budowania dochodowej firmy

Przygotowałam dla Ciebie 5 lekcji z budowania dochodowej firmy. Dlaczego teraz? Po 15. latach prowadzenia firmy można już trochę podsumować. Można podzielić się doświadczeniem. I zachęcić do robienia kilku rzeczy, które zaprowadziły nas do tego miejsca.

Moje miejsce w firmie rosło z czasem. Trochę weszłam do firmy, bo wkurzało mnie:

  • zmęczenie S

  • gonienie za kasą,

  • że na nic nie ma czasu,

  • że prowadzi firmę skupiając się na kliencie, nie na zarabianiu.

Wreszcie dlatego, że wiedziałam, że można to połączyć. No i najważniejsze, byłam przekonana, że wie to samo co ja. A to był mój największy błąd. Bo niby skąd miał to wiedzieć?! Studia – ok., ale nie uczą finansów i zarządzania a teorii w wykonaniu czegoś. Ale od początku.

Kasa pojawiała się i znikała tak samo szybko

Firma powstała trochę, dlatego abyśmy mogli być razem. Stąd przeprowadzka do Katowic. Duża wiedza w wykonaniu usług i produkcji, ogromna wiedza o produkcie, umiejętność pozyskiwania klientów. To był pakiet na początek. Jak teraz patrzę to mogę powiedzieć, że to spory kapitał. Tylko z tym zarabianiem niekoniecznie było ok. Kasa pojawiała się i znikała tak samo szybko. Czasu było mniej niż we wcześniejszej pracy na etacie. A miało to wyglądać trochę inaczej.

Pierwsze plany finansowe rozpisaliśmy na kartce a4 w mieszkaniu, na blacie kuchennym. Obejmowały wydatki na narzędzia na start i koszty na kwartał. Plus plan pozyskania klientów. Oczywiście nic się nie spięło. Bo klienci przyszli owszem, ale zapłacili później, bo zlecenia się przeciągały. Wychodziło co chwilę coś, potem dołączyły kłopoty kadrowe. Pracownicy to dla mnie do dziś zagadka.

I tak z czasem zaczynałam zadawać coraz więcej pytań. W tym czasie miałam już europejski certyfikat planowania finansowego (EFPA) i wiedziałam, jak planować, co brać pod uwagę. Tą wiedzą dzieliłam się z moimi klientami w korpo, przenosząc ich sukcesy do domu.

Pytałam nas, dlaczego nie ma tego w naszej firmie?!

Z czasem zaczęłam pomagać w firmie. Najpierw jak wszędzie – papiery do księgowej, którą przez wiele lat była mama. Potem zaczęłam liczyć, GDZIE TA KASA?

Kupiłam MASZYNĘ i stałam się cichym wspólnikiem

Wpływały spore pieniądze, a płynność pozostawiała wiele do życzenia. Wtedy pojawiła się propozycja, aby polepszyć sytuację w firmie. Koniecznie musieliśmy kupić maszynę, która nas uwolni od podwykonawcy. Wtedy zaproponowałam, że JA KUPIĘ TĘ MASZYNĘ i stanę się cichym wspólnikiem. WESZŁAM tylnymi drzwiami do firmy. I tak po kilku miesiącach od zakupu zaczęłam pytać, GDZIE SĄ MOJE PIENIĄDZE?

Dostałam więc propozycję, aby udzielać się w firmie raz w tygodniu i zadbać o sprzedaż. W tym czasie nadal pracowałam w korpo. Moje życie to tabelki i plany sprzedażowe plus egzaminy ze znajomość prawnych aspektów i znajomości produktów. Więc co zaczęłam robić pierwszego dnia? LICZYĆ. Co się okazało?

Zaczęłam LICZYĆ i co się okazało…

Okazało się np., że jesteśmy zbyt ambitni. Niektóre zlecenia są dla nas za duże i rozwalają założenia. Opowiadam o tym na livach, więc pewnie to znasz. Dodatkowo koszty (na wiertła, które schodzą jak burgery w McDonaldzie) zżerają nam kasę. Zmiany terminów realizacji przez naszych klientów rozwalały kalendarz, bo nie braliśmy innych zleceń ze strachu przed brakiem możliwości ich realizacji. Dlatego pojawiały się w kalendarzu dni bez montażu. A nic nas tak nie wkurza, jak pusty przebieg.

Stan startu mojej pracy to była realna strata każdego miesiąca. Przyszłam w połowie marca, czyli to był trzeci miesiąc na stracie. O poprzednich latach nie wspomnę. No więc zaczęłam LICZYĆ CO TYDZIEŃ. Po prostu znalazł się czas dla naszych pieniędzy, bo musiał, a ja wiedziałam co liczyć i jak liczyć, aby zarabiać. Od tego dnia zaczęło się budowanie dochodowej firmy.

5 lekcji z budowania dochodowej firmy

1. ZNAJ SWÓJ BIZNES W LICZBACH

ale nie od strony księgowej tylko ŻYCIA FIRMY. Jak poznasz prawdziwe fakty o swoim biznesie, zaczniesz zarabiać. Nie wcześniej. Uczestnicy mojego programu Money For Business Formula, przerabiając ten aspekt o swoich firmach, zawsze są w szoku jak to wygląda. Tutaj jest sama prawda o biznesie.Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

2. ABY ZARABIAĆ TRZEBA MIEĆ KLIENTÓW

ale nie jednego dużego na miesiąc. Tylko systematycznie pozyskiwać i robić sprzedaż. BRAK SPRZEDAŻY powoduje kłopoty. Nie masz klientów - nie zarabiasz. Nie zarabiasz - nie masz pieniędzy. Nie masz pieniędzy - to prosta droga do bankructwa.

3. DBAJ O SWOJE PIENIĄDZE

bierz zaliczki. Zabezpieczaj swoje przychody. Podpisuj umowy. Pamiętaj, że umowy są na złe czasy. Na dobre nie potrzeba. Nie zakładaj dobrych czasów, dbaj o swój biznes. Nic na gębę - wszystko na papierze. Nie bój się pisać wszystkich warunków. To jest dbanie o biznes, nie upierdliwość, czy przerost formy nad treścią.

4. DAJ LUDZIOM ROBIĆ

płacisz ludziom - daj im pracować. Nie bądź pępkiem świata. Firma się bez Ciebie wtedy nie zawali. A jak robisz wszystko za wszystkich - prosta droga do zawalenia się pracami, które powinien robić pracownik nie TY. Deleguj. Delegowanie to odzyskiwanie czasu.

5. DBAJ O SPRZEDAŻ

zrobić wynik pierwszy raz to nie sztuka. Utrzymać go to już spory sukces. Dbaj więc o sprzedaż. Automatyzuj co się da. Oszczędzaj ludziom czas w dotarciu do Ciebie. Dziś klient pisząc do Ciebie prośbę o wycenę, podjął już decyzję o zakupie. Twoja rola - pomóc mu zrobić zakup u Ciebie. Bądź w Internecie. Sam robisz zakupy w necie? To dlaczego jeszcze tak wielu przedsiębiorców nie ma strony www? Zadbaj o to, by być w sieci.

W lokalnych firmach handlowych, usługowych czy produkcyjnych działających lokalnie te 5 obszarów to klucz do tego, aby zarabiać. Potem wystarczy dbać o to, by z tego kierunku nie schodzić. Tylko tyle i aż tyle.

Dziś pozwolę sobie pożyczyć zdanie od Magdy Pawłowskiej mojej mentorki w działaniach online. „Dochodowa firma jest fundamentem szczęśliwej rodziny. Czas zadbać o swoje pieniądze i nie bać się zarabiać.

Gdzie możesz być za kilka lat, a nawet za kwartał wprowadzając 5 zasad budowania dochodowej firmy? Co Cię czeka? Oto kilka przykładów, których my doświadczyliśmy:

  • Pieniądze na koncie – płacenie rachunków w terminie, a nie na chybił trafił to ogromny luz psychiczny dla właścicieli.

  • Rozwój firmy – doceniają Cię zarówno pracownicy, jak i konkurencja. Zaczynasz liczyć się na rynku.

  • Urlop bez wyrzutów sumienia – raz na kwartał. Przyjemnie się ładuje akumulatory.

  • Szczęśliwi ludzie wokół i TY szczęśliwy/a – mam tezę, że humor właściciela jest wprost proporcjonalny do jego stanu konta. I mam na to dowody.

  • Stać Cię na to, by zadbać o swoje zdrowie – nie czekasz, nie odkładasz na kiedyś. Idziesz i robisz badania, leczenie, dbasz o siebie i najbliższych. Po prostu. Cudowne uczucie.

Mam nadzieję, że Cię zachęciłam do tego, aby znaleźć czas dla swoich pieniędzy. A jeśli chcesz przejść drogę w budowaniu dochodowej firmy ze mną, z moim wsparciem zapraszam Cię do 5. tygodniowego programu MONEY FOR BUSINESS FORMULA. Startujemy niebawem. Zapisy zaraz się kończą. Wykorzystaj okazję, nie czekaj. Czas na działanie jest TERAZ!

Link do programu i jego szczegóły poniżej:

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz