Jak zarządzać firmą w kryzysie?

Jak zarządzać firmą w kryzysie?

Czy Ty też zadajesz sobie pytanie, jak zarządzać firmą w kryzysie? Przechodzisz kryzys w biznesie? Nie wiesz, za co się wziąć? Masz wrażenie, że im więcej pracujesz, tym bardziej tracisz grunt pod nogami? Jeśli tak jest zachęcam Cię do kilku działań, które pomogą Ci wprowadzić w Twoim biznesie porządek, który poprawi Twoją sytuację.

Wielu przedsiębiorców, którzy do mnie trafiają, mają problemy związane z płynnością finansową. O ile mają zlecenia, klientów, o tyle nie ma w tym systematyczności, a pieniądze pojawiają się sinusoidalnie. Gdyby zrobić z tego wykres to są same góry i doliny. Stąd kłopoty z płatnościami, telefony od kontrahentów, ZUS upomina się o pieniądze, poduszki finansowej już dawno nie ma, a długi rosną.

Jak zarządzać firmą w kryzysie

Kluczem w prowadzeniu biznesu na samym początku jest po prostu sprzedaż. Zanim zaczniesz myśleć o optymalizacji podatkowej czy innych rozwiązaniach, zacznij po prostu dbać o swój biznes i wykorzystaj poniższe działania:

1. WYCENY

- pilnuj tego jak oka w głowie. Aktualizuj co tydzień (lub tak często, jak tylko możesz). Jeśli coś produkujesz, do wartości zakupu towaru dodaj tzw. narzut do materiału. te kilka procent w skali miesiąca może uratować niejeden budżet.



Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

2. PROSPECTING

- czyli pilnuj pozyskiwania klientów. Bądź w kontakcie z klientami. Rejestruj maile, odpowiadaj na zapytania, dzowń czy klient rozumie ofertę, wysyłaj newslettery, SMS-y, rób ankiety, zbieraj jak najwięcej informacji od klientów.

3. CASHFLOW

- czyli gotówka jest królem. Zaliczki, umowy, pilnowanie rankingu kontrahentów, przedpłaty 100% na zlecenia, zlecenia o niskiej wartości przedpłacane w całości, wysokie zaliczki, szybka windykacja, rejestr środków na koncie, pilnowanie płatności, renegocjowanie warunków z dostawcami.

4. ZESPÓŁ

- zadbaj o swój zespół. Rozmawiaj, pytaj, dowiedz się, co możesz poprawić, by osiągali lepsze wyniki. Czasami ich problem dla nas jest niewidoczny, warto więc o to zadbać.

5. MONITORING WSKAŹNIKÓW

- monitoruj wskaźniki takie jak: zamówienia, marże, wykonania zleceń (produkcja), wynik, stan gotówki, wizyty na stronie WWW, liczba obsługiwanych klientów, średnia wartość zamówienia, plan sprzedażowy

Liczenie w firmie może być dla Ciebie nielubianym obowiązkiem, jednak znajomość tych danych da Ci spokój w prowadzeniu biznesu. Dzięki temu przestaniesz się zastanawiać, jak zarządzać firmą w kryzysie. Pozwoli Ci to planować działania z wyprzedzeniem. Zrozumienie liczb, znajomość swojej firmy z tej perspektywy to klucz. Jeśli zastanawiasz się co robią duże firmy, że zarabiają odpowiedź jest jedna, ONI LICZĄ i rozumieją, co liczb mówią do nich. Czas spojrzeć na biznes z tej perspektywy.

A jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać zapraszam Cię po odbiór PORADNIKA, w którym przygotowałam dla Ciebie gotowe arkusze w Excelu, z których możesz skorzystać od razu. Wystarczy, że wprowadzisz swoje dane i gotowe!

Życzę Ci wszystkiego dochodowego i do zobaczenia na livach, webinarach i w Internecie.

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz