Najczęstsze błędy przedsiębiorców w prowadzeniu firmy

najczestsze bledy przedsiębiorcow

Pracuj nad firmą, a nie w firmie!!

Ile razy już to słyszałaś / słyszałeś ? Zastanawiasz się kto to pisze? Bo chyba nie osoba, która prowadzi własny biznes, taki jak handel, produkcja czy usługi i działa lokalnie? Wiele razy spotkałam się z takim zarzutem, że ci co to piszą niespecjalnie rozumieją na czym polega prowadzenie firmy. I pozwól, że się tutaj z Tobą nie zgodzę. No bo czas stanąć przed swoim biznesowym lustrem i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy Ty popełniasz te błędy:

1. PROCESY W FIRMIE

- większość przedsiębiorców nie ma poukładanych procesów swoich biznesach. Np. co się dzieje gdy przyjdzie zapytanie od Klienta? Czy masz ułożony cały proces od wpłynięcia po decyzję ? Czy masz ułożone kolejne kroki czy działasz z doświadczenia? Tutaj nie chodzi o opisywanie procesów w formie wielostronicowej ustawy. Wystarczy kartka papieru, którą dostają ludzie do zapoznania się gdy przychodzą do firmy i stosują ją każdego dnia. Taka instrukcja obsługi firmy. Usprawnia wdrażanie ludzi do firmy, kontrolę prac i wydajność w firmie.Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

2. CELE SPRZEDAŻOWE

- czy wyznaczasz sobie, ludziom, firmie cele sprzedażowe/ czy wiesz ile musisz zarobić każdego mieniąca, kwartału, półrocza czy roku? Cele sprzedażowe są świetną metryką działania firmy. Pokazują jak realizujesz swoje cele, ile zarabiasz, jak wygląda Twoja marża. Dzięki nim wiesz na czym się skupić. Jeśli coś nie wychodzi od razu wiesz co masz do poprawy? Ceny? Klientów? Wydajność?

3. LICZBY W BIZNESIE

- czy znasz swój biznes z perspektywy liczb? Czy możesz odpowiedzieć na pytania: na jakiej marży pracujesz? Ilu Klientów miesięcznie obsługujesz? Kiedy są najlepsze miesiące w sprzedaży? Ale nie na oko, pokaż to na liczbach. Umiesz ubrać swoja firmę w liczby? Jeśli tak, super! Jeśli nie czas nad tym popracować.

W słabszych momentach zastanawiasz się co robią inne, zwłaszcza te największe firmy, że co roku ogłaszając swoje wyniki chwalą się wzrostami? Otóż oni mają te 3 w/w rzeczy ułożone. Mają procesy, cele sprzedażowe i liczą swoje firmy. Stąd jeśli chcesz poprawić wydajność w firmie, dochody i zyski czas opanować te 3 rzeczy. A wtedy wszystko się ułoży. Aby podejmować dobre decyzje w biznesie trzeba znać swój biznes z perspektywy liczb.

Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać zapraszam Cię po poradnik dla przedsiębiorców. Znajdziesz w nim prostą instrukcję, czytelne i proste arkusze kalkulacyjne w Excelu. Wystarczy, że pobierzesz, uzupełnisz dane i gotowe. Czas na zmiany w firmie jest TERAZ, rusz swoją firmę i ciesz się wolnością finansową i zyskami. Link do poradnika poniżej:

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz