7 NAJWIĘKSZYCH BŁĘDÓW FINANSOWYCH W FIRMIE

Błędy finansowe w firmie

Prowadzenie biznesu nie należy do prostych rzeczy. Nie każdy się tutaj nadaje, nie każdy wytrzyma napięcie. Ilość podejmowanych decyzji i odpowiedzialność za ich konsekwencje może skutecznie zniechęcić do prowadzenia firmy. Dlatego warto przyjrzeć się jakie błędy finansowe w firmie popełniamy. 

Jeśli jesteś ze mną już jakiś czas, obserwujesz moje profile społecznościowe, czytasz bloga, wiesz, że powtarzam za każdym razem, że do prowadzenia działalności wykonanie dobrze swojej usługi to zdecydowanie za mało.

Dziś zapraszam cię do lektury 7 największych błędów finansowych popełnianych w firmach. Zarządzanie finansami przez pryzmat kosztów, sprzedaży i budżetu to klucz do prowadzenia dochodowej firmy. Brak tej umiejętności może kosztować Cię wiele. Natomiast gdy już umiesz poruszać się przed Tobą zupełnie nowe horyzonty i możliwości.

Przed Tobą lista 7 największych błędów finansowych w firmie popełnianych przez przedsiębiorców:

Nie masz celów finansowych swojej firmy.

Nawet miesięcznych. Jak masz zarabiać skoro, nie wiesz ile?! Nawet najmniejsza firma, nawet jednoosobowa działalność gospodarcza musi wiedzieć jakie zadania stają przed nią każdego miesiąca. Pracuj na liczbach i na nich się skupiaj. To zaledwie kilka liczb, które są dla Twojego biznesu drogowskazami.

Nie wiesz, ile kosztuje Cię twoja firma.

Tę kwotę musisz znać o każdej porze dnia i nocy. To jest wskaźnik na kolejne działania. Koszty to największa zmora każdego przedsiębiorcy. Nie ma takich pieniędzy, których nie da się wydać. Dlatego pilnuj kosztów, ustalaj limity, każdego tygodnia sprawdzaj, na co wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze.

Nie poświęcasz czasu na swoje finanse.

Myślisz, że jak masz księgowego, to on za Ciebie to zrobi. Nic bardziej mylnego! Księgowy jedynie rejestruje przeszłość, za Twoje zyski Ty odpowiadasz! Nawet jeśli nie lubisz, musisz wiedzieć, ile Twoja firma zarabia każdego miesiąca. Oddając dokumenty do księgowego, znając swoje finanse, będziesz wiedzieć, ile zarobiłeś/aś.

Zatrzymaj się na chwilę!

Cieszę się, że czytasz ten artykuł. To znaczy, że zależy Ci na poprawie wyników finansowych swojej firmy! 
Jeśli chcesz budować dochodową firmę i unikać najczęstszych błędów dołącz do mojej społeczności. Możesz zrobić to tu i teraz wpisując swoje imię i mail poniżej! 
A tymczasem czytaj dalej!

.

Nie sprawdzasz, czy dobrze wyceniasz swoje usług i produkty.

Nie analizujesz i nie wprowadzasz aktualnych cen, stawki godzinowej, marży. Wycena produktów to jedna z największych z siódemki grzechów przedsiębiorcy. Nowy ład, inflacja, ciągłe podwyżki towarów i cen, zmuszają przedsiębiorców do aktualizacji cen min 1 raz w miesiącu. Pilnuj tego, w przeciwnym razie nic nie zarobisz. A koszty zjedzą wszystkie Twoje pieniądze. Nawet te, których nie masz.

Wspierasz swoją płynność finansową kredytami, a to pierwszy krok do spirali kredytowej,

z której wydostać się jest bardzo ciężko. Kredyty są wspierającą częścią biznesu, ale tylko wtedy gdy jest się dobrze do tego przygotowanym, zna się sytuację swojej firmy i stać nas na zaciąganie zobowiązań. Wspieraj się kredytami, ale w rozwoju, nie w płynności finansowej. A na pewno nie rób tego gdy nie znasz swoich finansów.

Nie sprawdzasz, ile zarabiasz i w jakich sytuacjach.

Kolejny błąd / grzech przedsiębiorcy. Natłok zajęć, ilość obowiązków, podejmowanych decyzji powoduje, że zwyczajnie nie masz na to czasu. A wiesz, że zaledwie kilka godzin w tygodniu poświęconych dla finansów twojej firmy zwiększy twoje przychody minimum o 60% w niecały rok? To wiem, z doświadczenia. Tyle rosną średnio zyski moich klientów w firmach produkcyjnych. Znajdź więc czas dla Twojej firmy! Nie stać Cię na to, by nie robić tego.

Nie myślisz o rozwoju i marketingu.

Myślisz, że klient znajdzie Cię sam, a Twoja pozycja na rynku jest niezagrożona. Jeśli się nie rozwijasz - to się cofasz. Rozwój w dzisiejszych czasach to konieczność. Wyobraź sobie, że jesteś na spacerze w grupie kilkudziesięciu osób. Przystajesz na chwilę. Reszta idzie dalej. Po chwili grupa jest przed Tobą, a Ty gryziesz ogon. A to tylko spacer. Nikt nie mówi, by brać udział w biegu na 100 metrów na olimpiadzie. Więc marketing i rozwój jest kolejną konieczną rzeczą. Powiem tylko, że jeśli nauczysz się zarządzania finansami, ten etap będzie stał przed Tobą otworem.

Jak widzisz, trochę tego jest. Dziś zarządzanie finansami w zakresie kosztów, sprzedaży, budżetu – łączenia tego w całość to konieczność, by prowadzić dochodową firmę. Konieczne jest znalezienie czasu dla swojej firmy. Dla finansów. Dla pieniędzy. Dzięki temu Ty zyskasz czas i pieniądze, a Twoja rodzina odzyska Ciebie. Bo wiadomo, ze jako przedsiębiorca tego czasu nie masz zbyt wiele. A teraz warto przeanalizować wszystko rozpisane powyżej i unikać tych błędów finansowych w firmie!

Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego!

Dzięki, za przeczytanie artykułu!

Mam nadzieję, że artykuł dał Ci do myślenia, a 7 wymienionych błędów zostaną przez Ciebie zweryfikowane. Nie zapomnij dołączyć do mojej społeczności jesli chcesz budować dochodowy biznes!

.

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Dodaj komentarz