Skorzystać z okazji czy nie? Jak nawiązać współpracę i założyć nową spółkę? Czy jest coś, co warto wiedzieć, a o czym się nie mówi głośno?? Jak się do tego zabrać?
Ostatnio dostaję pytania od moich klientów, obserwujących, czy czytelników tego, bloga o to, jak zabrać się do założenia spółki. Pojawiają się szanse w życiu przedsiębiorcy i zastanawiamy się czy można z nich skorzystać. A zatem co zrobić? Jak się do tego zabrać?
Załóżmy, że prowadzisz biznes. Ktoś zauważył Twoją firmę, Ciebie i powstał pomysł, aby połączyć siły i stworzyć coś nowego, założyć spółkę. Przychodzi do Ciebie i składa propozycję, która wydaje się być wygraną na loterii. Słowem los Ci sprzyja. Zatem o co – subiektywnie, z mojej strony uważam, że powinieneś/powinnaś zadbać?
Zanim założysz spółkę
Oto moja lista pięciu tematów, które zachęcam ustalić zanim pójdziecie podpisać umowę do notariusza.
1. Koszty firmy
- ustalcie, ile miesięcznie kosztować będzie firma i kto te koszty będzie pokrywał. Ewentualnie udział procentowy w tych kosztach. Dodatkowo można ustalić kapitał, który na okres kilku miesięcy, roku zapewni Wam funkcjonowanie w biznesie zanim przyjdą pieniądze z działalności spółki.
Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?
Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!
Dziękuję za zapis!
Do zobaczenia!
Pozdrawiam, Ewa Birlet
2. Sprzedaż
- jak będziecie pozyskiwać klientów, kto będzie za to odpowiedzialny? Kiedy ten proces będzie stabilny, na tyle, że SPÓŁKA będzie rentowna, czyli osiągnie swój próg rentowności? Jak długo terminowo będą wyglądały zlecenia? Jak długo będzie trwał proces realizacji zleceń? Na jakich marżach będziecie pracować? Jaki cennik będzie obowiązywał? Kto będzie odpowiadał za marketing? Jakie działania wesprą ten obszar? Strona internetowa, handlowcy czy działania bezpośrednie będą głównym źródłem pozyskiwania klientów?
3. Analiza SWOT
– stwórzcie swoją mapę mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń. Niech każdy zrobi coś takiego dla dwóch stron. To pokaże także perspektywę i oczekiwania, z jakimi idziecie do wspólnego biznesu. Kolejna rzecz do ustalenia to zakres czynności w spółce. Kto i za co będzie odpowiedzialny? Kto, ile rzeczy bierze na siebie? Czy mamy wspólne priorytety czy więcej nas dzieli niż łączy?
4. Wartości firmy
- to zajmie Wam może i najmniej czasu, ale z pewnością pomoże w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza w kryzysie. Jeśli więcej Was łączy, macie te same wartości to szanse na powodzenie wspólnych działań rośnie. W czasie kryzysu to miejsce pokazuje, czy idziemy razem we wspólnym kierunku.
5. Udział procentowy
- ustal udział, jaki jesteś w stanie zaakceptować i czy sprostasz idącymi w ślad za tym zobowiązaniami i ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. Weźcie pod uwagę nie tylko finanse, lecz także know–how, które każdy ze wspólników wnosi.
Ważne ustalenia przy zakładaniu spółki
Zanim pójdziesz do notariusza podpisać umowę spółki, ustal wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Spisz to na papierze. Niech każdy się pod tym podpisze i zostaw to w swojej dokumentacji. Wracaj do tego, kiedy tylko pojawi się jakaś sporna sytuacja. A jeśli będziesz podsumowywać jakiś okres działalności czy planować przyszłość firmy na miesiące, kwartały wracaj do tego za każdym razem.
Firma czasami wysyła znaki ostrzegawcze, które mówią o tym, że czas coś zmienić. Niestety nie każdy to widzi. Odsyłam Cię do mojego artykułu, w którym opisuję takie sytuacje: 10 znaków ostrzegawczych w firmie.
Przedsiębiorczość jest wymagająca i absorbująca. Więc aby Ci nic nie uciekło zerknij jeszcze tutaj: https://firmup.eu/artykuly/10-znakow-ostrzegawczych-w-firmie/
Spółka to partnerstwo
Bycie wspólnikiem w spółce dla mnie oznacza partnerstwo, a nie wykorzystywanie czyjejś wiedzy do prywatnych celów biznesowych. Czasami zdarza się, że osoba, która nie ma podobnego kapitału, traktowana jest w sposób odbiegający od partnerstwa. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić kto, co wnosi. To pomoże każdemu wspólnikowi czuć się jak partner w firmie, a nie jak pracownik wyższej klasy. Zadbaj o partnerstwo w swojej firmie.
Z doświadczenia wiem, że kryzysy we współpracach najczęściej powstają w dobrobycie. W czasie kryzysu, gdy cele są wspólne nie pokazuje się prawdziwego oblicza. Dopiero pieniądze obnażają prawdziwą postawę i podejście do biznesu i do życia. Pieniądze obnażają ludzkie słabości. Dlatego przygotuj się do współpracy i zabezpiecz swoje życie i przyszłość.
Chcesz rozwinąć firmę? Zapraszam na konsultacje
Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego. Jeśli chcesz przegadać swój biznes, strategię na przyszły rok czy pojawiające się wyzwania zapraszam Cię na konsultacje. 2 godziny rozmowy z osobą, która przeszła kilka takich etapów przez które Ty chcesz przejść z pewnością naświetli obraz z zupełnie nowej perspektywy. Będzie mi niezmiernie miło spotkać się z Tobą. Do zobaczenia!
Chcesz więcej informacji jak prowadzić dochodowy biznes? Zostań ze mną w kontakcie i zapisz się na newsletter. W każdą niedzielę ok. 18. otrzymasz ode mnie maila ze wskazówkami dla biznesu.
Zostaw swój adres email TUTAJ > KLIK <
Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:
Money For Business Formula oczami klienta. Rozmowa z uczestniczką mojego programu mentorskiego, właścicielką firmy porządkowej.
Poznaj opinię mojej klientki – właścicielki firmy porządkowej w Londynie, która potrzebowała zaprowadzić porządek w firmie oraz nauczyć się zarządzać finansami, poczuć że panuje nad sytuacją i odzyskać spokój w swoim biznesie.
Money For Business Formula oczami klienta. Rozmowa z uczestnikiem mojego programu mentorskiego, właścicielem firmy produkcyjnej
Poznaj historię mojego klienta, właściciela firmy produkcyjnej na Śląsku, uczestnika pierwszej edycji programu MONEY FOR BUSINESS FORMULA. Gdy zaczynaliśmy współpracę na pokładzie miał 6 pracowników
3 rzeczy, które blokują rozwój firm lokalnych
Czy zastanawiasz się dlaczego Twój biznes sie nie rozwija lub tempo tego rozwoju jest wolniejsze niż byś chiał/a? Może frustruje Cię sytuacja, co takiego dzieje