10 znaków ostrzegawczych w firmie, które Ci mówią, że Twoja firma nie jest w najlepszej kondycji.

wybrane

Prowadząc firmę wielokrotnie zdarza się, że przegapiamy momenty ważne dla firmy, ważne dla rozwoju firmy i dla naszej kondycji. Kondycji psychicznej także. Ostatnie lata (2020-2023) to niezła jazda dla przedsiębiorców. Zaczęło się od covidu, przez wojnę, inflację, drożyznę, załamanie rynku nieruchomości i parę innych ciekawostek, które z pewnością znasz prowadząc swój biznes.

Po ostatnich konsultacjach dla biznesu, które prowadziłam dla moich klientów wyłania się jeden obraz. Nie widzimy i także nie chcemy widzieć znaków ostrzegawczych, które wysyła nam nasza firma i nie reagujemy na nie. Zgłaszamy się po pomoc kiedy jest już późno (czasami, za późno) i chcemy efektów od razu. Podczas gdy zła sytuacja była hodowana już od jakiegoś czasu, czasami przez lata. Chcąc polepszyć swoją sytuację i wyjść z dołka podejmujemy decyzje, które zamiast poprawić sytuację, pogarszają ją w znaczący sposób.

Poniżej lista 10 sygnałów ostrzegawczych, które mówią Ci o tym, że Twoja firma nie jest w najlepszej kondycji:

1. Ciągle na coś zbierasz: wynagrodzenia, ZUS, podatki, kontrahenci

Pierwsze oznaki, że płynność finansowa pozostawia wiele do życzenia. Oznacza to, że sprzedaż nie jest systematyczna, że koszty na ten moment są zbyt duże lub podjąłeś/Aś się współpracy dla złego Klienta.

2. Gonisz za zleceniami

A na koniec zastanawiasz się gdzie są Twoje pieniądze. – Tutaj powodem może być m.in. fakt, że sam poszukujesz zleceń, nie masz nikogo, kto by Cię wspierał w tym temacie. Plus poszukujesz ich jak tylko masz czas, a to z kolei powoduje, że zlecenia się kumulują, niektóre przedłużają. Potem skupiasz się nad nimi, żeby rozładować „korek” odpuszczając pozyskiwanie Klientów. I tak w kółko sytuacja się powtarza.Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

3. Pracujesz ile się da, a efektów brak

3. Pytanie tylko czy pracujesz efektywnie? Czy wiesz ile zarabiasz na swoich usługach i produktach? Czy wiesz ile musisz sprzedaż produktów/ usług żeby pokryć koszty miesięczne? Znasz dobrze swoją kondycję finansową? Żeby pracować efektywnie koniecznie musisz znać swoje parametry, które towarzyszą Ci każdego miesiąca. Nawet o tym nie wiedząc. Znasz swój PLAN minimum?

4. Nie wypłacasz sobie wynagrodzenia, jednak rachunki domowe płacisz z tego co pojawi się na koncie

To największa zmyła, która czyha na każdego przedsiębiorcę. Złudny fakt z życia przedsiębiorcy, że nie wypłaca sobie wynagrodzenia. To nie jest prawdą. Przecież do sklepu chodzisz, rachunki płacisz, jesz i gdzieś mieszkasz. Używasz pieniędzy. Pytanie tylko czy wiesz ile? Ta kwota to Twoje wynagrodzenie, choć wypłacasz po prostu kiedy potrzebujesz, a nie ma przelewu raz w miesiącu. Ot cała prawda.

5. Zadłużasz się żeby zapłacić podatki

Myślisz sobie, że jak pojawi się duża sprzedaż to się odkujesz. Sprzedaż się nie pojawia, ( bo i skąd) a Ty brniesz w cały ten bałagan. I kółko się zamyka. Pamiętaj, że kredyt trzeba spłacić. Bank z pewnością odzyska swoje pieniądze. Pytanie, czy Ty zarobisz na ten kredyt.

6. Bieżączka pochłania Cię bez reszty

Gasisz pożary i ogarniasz bieżączkę? To najczęstsza odpowiedź moich klientów, którzy opisują swoją codzienność. Jeśli pracujesz w firmie, a nie nad firmą nie masz czasu na to, żeby zaplanować swoją przyszłość, ustalić plan działania i zrealizować go.

7. Nie masz czasu na rozwój biznesu, ani swój

Jak pomyśleć o rozwoju, skoro codzienność jest tak absorbująca? Kupujesz szkolenie, jednak nie wprowadzasz w życie swoich wniosków, bo nie masz kiedy. Nie chcesz zmienić tej sytuacji, ani oddać części obowiązków, uważając, że nie masz komu, a ludzi do pracy nie ma.

8. Prywatne życie to wykradanie czasu z firmy

Jeździsz na urlop bo rodzina od Ciebie tego wymaga? Żeby jechać po prostu komuś nie płacisz za wykonanie usługi? Chcesz spełniać oczekiwania otoczenia, w końcu prowadzisz firmę ale nie stać Cie na urlop kilka razy w roku i obiecujesz bez końca, że w następnym roku będzie lepiej.

9. Pozyskiwanie Klientów to Twoje obowiązki

Dlatego sprzedaż pojawia się falowo. Przecież pozyskujesz klientów, kiedy masz czas. Nie da się robić tego codziennie. Klienci polecają Cię, więc po co Ci systematyczna sprzedaż? Lubisz rozmawiać z ludźmi, a przy tym uważasz, że nikt tego lepiej za Ciebie nie zrobi.

10. Dokumentacja, prace biurowe i inne zadania, których nie widać także są na Twojej głowie

Dokumenty dla księgowego, przelewy, zatowarowanie, negocjacje z dostawcami, reklamacje od klientów. To także wszystkie Twoje obowiązki. Praca, której nie widać, a która zabiera czas to też Twój kolejny etat w Twojej firmie.

Odnajdujesz się w tych punktach? Ilu? Jeśli jest ich kilka – to CZAS NA ZMIANY! Czas odzyskać swój czas i pieniądze! Czas skończyć z pracą w firmie, a zacząć pracować nad firmą. Nad rozwojem, zwiększeniem sprzedaży, usystematyzowaniem procesów, zwiększeniem sprzedaży. Czas na zmianę. Pozwól sobie na nią. Poczujesz ulgę i szczęście. A efekty na kocie pojawią się już w kwartał. Za późno? A ile lat pracujesz w sposób opisany powyżej? Lata całe? Uwierz mi, 3 miesiące to nie jest długi czas, żeby zobaczyć efekty, prawda?

 

Nie chcesz ponosić kolejnych kosztów? Masz już dosyć? Doskonale Cię rozumiem. Przeszliśmy tą ścieżkę w naszej rodzinnej firmie produkcyjnej w przeszłości i doskonale wiem co piszę. I doskonale Cię rozumiem. Namawiam Cię do tego, żeby zacząć.

Zacznij zmiany. Na początek odbierz poradnik dla przedsiębiorcy SEKRETY PROWADZENIA DOCHODOWEJ FIRMY. Klikaj w link, zostaw maila i gotowe. Potem krok po kroku przejdziemy przez cały proces razem.

 

Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego!

 

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz