JAK PRZESTAĆ GASIĆ POŻARY W FIRMIE I PROWADZIĆ BIZNES, NIE TYLKO PO TO BY PRZETRWAĆ?

wybrane

Masz poczucie prowadząc swój biznes, że ciągle tylko gasisz pożary, pieniądze na koncie pojawiają się i znikają, wszyscy zarabiają tylko nie TY? Czasami prowadzisz biznes po to, żeby przetrwać?

Na urlop jeździsz owszem, jednak przed urlopem musisz nadrobić pracę, a po powrocie znowu odrabiasz robotę? Znam to bardzo dobrze. Zwłaszcza pierwsze lata prowadzenia firmy są bardzo obciążające. Brak czasu i ludzi,
z którymi można porozmawiać o biznesie, a nie tylko o zleceniach klientach, bywa bardzo dotkliwy. Plus samotność przedsiębiorcy i jesteśmy w matni.

ALE! Zmiana jest możliwa! Pod jednym warunkiem, że przestaniesz być pracownikiem we własnym biznesie,
a zaczniesz być jej właścicielem i będziesz działać jak Prezes, Właściciel przez duże W, przestaniesz być rzemieślnikiem.

Co może zmienić Twój biznes? Nie znam Twojej sytuacji ale powiem Ci co najczęściej działa i co najlepiej zadziałało u nas. Zainspiruj się i wprowadź zmiany u siebie:

1. ZATRUDNIJ HANDLOWCA

po roku prowadzenia działalności w „pojedynkę” zatrudniony został handlowiec. Byli pracownicy, ale do produkcji i montażu. Klienci do tego momentu pojawiali się głównie ze starych kontaktów, poleceń itp. Z czasem pracy było sporo i sytuacja zmusiła do rozbudowy struktury firmy. To był pierwszy PIVOT 9 czyli sprzedaż ruszyła po 3 miesiącach z kopyta 🙂
Dziś jako konsultant biznesowy widzę, jak właściciele firm mają obszar sprzedaży zaniedbany. Mają kilkanaście osób w zespole, jednak nikt nie zajmuje się sprzedażą. Ten obszar dalej jest na barkach właściciela. Wiem, że to koszt. Wiem, ile to kosztuje. Ale nie da się robić wszystkiego samemu. Oddeleguj to zadanie. Może najpierw komuś z dotychczasowego zespołu kto chce iść w sprzedaż. Może komuś z najbliższych Ci osób. Poszukaj, a jak znajdziesz inwestycja zwróci się z nawiązką.

2. ZAUTOMATYZUJ CO SIĘ DA

Nie chcesz handlowca? Zrób porządną stronę www w firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie i obsługuje tuzy z Twojego regionu. Weź najmniejszy pakiet i po 3-6 miesiącach zobaczysz efekty. Budżet zdecydowanie tańszy niż wynagrodzenie jakiegokolwiek pracownika. Opłaci się. Plus przychodzą zaytania bez względu na to, czy jest na urlopie, L4 czy bierze po prostu wolne. Jeśli masz produkcję zastanów się co możesz zautomatyzować. Może jakaś maszyna? Np. przy układaniu kostki brukowej są maszyny gdzie jedna maszyny zastępuje 4 pracowników. Rata leasingu dużo mniej wynosi niż ich wynagrodzenie.
W tym przypadku, w naszej firmie, wiem, że każdego miesiąca ze strony www wpływa określona ilość zapytań. Wiem ile z tego średnio robimy. To daje możliwość planowania działań. Każde odchylenie analizuję i wiem co oznacza da firmy. Zachęcam do takiego działania. Mierz ilość klientów, paragonów czy faktur. Porównuj miesiąc do miesiąca. Zaskoczysz się jaka tam drzemie wiedza!Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

3. ZADBAJ O SWOJE FINANSE FIRMOWE

Na początek zapisuj sobie stan konta na koniec każdego tygodnia. Będziesz wiedzieć jak się zmienia stan konta na przestrzeni czasu. Znaj dobrze ile miesięcznie musisz wydać na firmę i na swoje życie. Dane od księgowego zakłamują Ci obraz. Księgowy nie wie ile wydajesz na życie. A TY na to MUSISZ ZAROBIĆ. Policz dokładnie wszystko na co wydajesz.

4. MIEJ PLAN I GO REALIZUJ

Nie wystarczy napisać na kartce, że za rok będę milionerem. Trzeba wiedzieć jak to zrobić. Np. zwiększę zatrudnienie i konsekwentnie raz na kwartał przeprowadzę rekrutację. Dzięki temu zatrudnię 1 człowieka na kwartał. W ciągu roku zatrudnienie zwiększy się o 4 osoby. Potem kolejno: Pozyskam dużego zleceniodawcę. Żeby to zrobić muszę wysłać X ofert i i spotkać się z X przedsiębiorcami żeby nawiązać relację, a potem współpracę. Ten proces potrwa np. pół roku. I tak po kolei.

Jak widzisz nie ma tutaj ani słowa o pracy codziennej. Wg mojej opinii samo wykonanie usługi może procentowo zajmuje dużo czasu ale w minimalny sposób przyczynia się do rozwoju firmy. Pracując coraz bardziej, więcej można jedynie dorobić się gorszego stanu zdrowia. A przy tym, że wszyscy się starzejemy warto pomyśleć o sobie i zacząć pracować dla firmy, a nie w firmie. W firmie pracują Twoi ludzie. Ty pracuj dla Firmy.

Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego i do zobaczenia na moich Social mediach. Chcesz być ze mna w kontakcie? Zapraszam Cię do zapisu na mój newsletter. Otrzymasz ta sporo sprawdzonej wiedzy na żywym organizmie, czyli w naszej rodzinnej firmie produkcyjnej. Do zobaczenia!

A jeśli chcesz rozwinąć swój biznes i nie stać w miejscu, zapraszam Cię do pobrania bezpłatnego poradnika dla przedsiębiorców – SEKRETY PROWADZENIA DOCHODOWEJ FIRMY.

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz