W większości firm handlowych, usługowych czy produkcyjnych działających lokalnie głównym problemem jest brak pieniędzy, płynność finansowa i sprzedaż. Wiadomo, że rozwiązanie większości problemów to zwiększenie sprzedaży, co ma poprawić płynność i kondycję firmy. Pojawia się jednak pytanie – kiedy pojawią się pierwsze efekty wprowadzonych działań? I jakie działania pomogą osiągnąć zamierzone efekty?
Poniżej zapraszam Cię do case study firmy produkcyjnej, a konkretnie naszej rodzinnej firmy produkcyjnej. Mamy w swojej strukturze zespół sprzedaży składający się z trzech osób zajmujących się obsługą klientów.
Jak wygląda ścieżka Klienta? Poniżej opis:
1) Klient wysyła zapytanie
2) Osoba z Obsługi Klienta odpisuje na maila w ciagu 24h
3) Klient dzwoni, pyta jeśli ma pytania. Negocjuje warunki. Dzwoni do firmy.
4) Podpisuje zlecenie
5) Wystawiana jest faktura
Jakie ryzyka są w tym procesie? Czy mamy tutaj wpływ na podpisanie zlecenia?
Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?
Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!
Dziękuję za zapis!
Do zobaczenia!
Pozdrawiam, Ewa Birlet
Wg moich danych ten proces miał sporo dziur, przez które uciekał nam klient.
Po pierwsze: po wysłaniu maila z ofertą, nie wiesz czy mail dotarł, nie wpadł do spamu, czy gdzieś po drodze się nie zapodział.
Po drugie: Nie znasz priorytetów Klienta: na kiedy potrzebuje dany produkt/ usługę. Nie wiesz jakim budżetem dysponuje, czy jak wygląda nasza pozycja względem konkurencji. Brak informacji dotyczących zlecenia i sytuacji Klienta zmniejsza szanse na otrzymanie zlecenia.
Co zrobić?
Poprawić ścieżkę Klienta. Jak to zrobić?
Poniżej przykładowa ścieżka Klienta:
1) Klient wysyła zapytanie
2) Osoba z Obsługi Klienta odpisuje na maila w ciągu 24h
3) Osoba z Obsługi Klienta dzwoni czy oferta dotarła, informuje, ze w przypadku zmian w zapytaniu czy pojawiających się pytań można dzwonić, pisać negocjować. Ustala termin następnego kontaktu. Zapisuje go w kalendarzu.
4) W ustalonym terminie dzwoni z pytaniem czy klient potrzebuje jeszcze jakiś informacji, danych. Pyta o budżet jaki ma przeznaczony na dany produkt / usługę. Jeśli przewyższa budżet ustala co jest dla Klienta priorytetem, co można zmienić. I ustala termin kolejnego kontaktu.
5) Ustala z właścicielem (osobą odpowiedzialną za negocjacje) cenę i zakres prac, a także czas potrzebny jeśli jest konieczny.
6) Osoba z Obsługi Klienta dzwoni z informacją o wynegocjowanych nowych warunkach
7) klient akceptuje zakres
8) klient składa zamówienie, zlecenie
9) Obsługa Klienta wystawia fakturę.
To przykładowy proces, który sprawdza się w firmach np. produkcyjnych, handlowych, gdzie każde zlecenie to nowy pieniądz. Gdzie nie ma systematycznych wpłat za usługę.
To ścieżka Klienta, którą stosujemy w naszej firmie produkcyjnej. Takie rozpisanie dokładnie procesu pracy z klientem, działanie zgodnie z kalendarzem ustalonym z klientem zwiększyło naszą sprzedaż o 20% w kwartał na tej samej ilości zapytań, która wpływa do naszej firmy każdego miesiąca.
Przy tym, nie zwiększaliśmy budżetu na reklamę, nie zatrudnialiśmy nowej osoby.
Dodatkowe nagrody tego procesu to:
– zwiększenie obszaru Obsługi Klienta, weszliśmy do kolejnego województwa.
– zwiększenie rozpoznawalności naszej firmy wśród klientów
– pozyskanie większych zleceń
– wejście do firm, które wcześniej wydawały się nam nieosiągalne.
Tylko zwiększenie częstotliwości kontaktów, telefonów i maili spowodowały większą i bardziej kaloryczną ilość zleceń. ( kaloryczność to większe marże). Poprawienie procesu Obsługi Klienta, zmiana naszej postawy na bardziej aktywną poprawiła znacząco sprzedaż w firmie.
Odnajdujesz się w tym procesie? Chcesz zwiększyć sprzedaż w swojej firmie? Zastanów się jak możesz to poprawić i wprowadzić zmiany już dziś.
A jeśli taka sytuacja Cię nie dotyczy, bo Twoja firma jest inna, zapraszam Cię do artykułu w kolejnym tygodniu. Tam pokażę jak zwiększyć dochody w firmie, gdzie sprzedaż oparta jest tyko i wyłącznie na właścicielu firmy.
Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego i zapraszam Cię do mojego newslettera, gdzie co niedzielę otrzymasz tipy dla budowania dochodowej firmy. Na dobry początek otrzymasz ode mnie poradnik dla przedsiębiorcy SEKRETY PROWADZENIA DOCHODOWEJ FIRMY. Klikaj w link poniżej, zostaw maila i gotowe :
Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:
Money For Business Formula oczami klienta. Rozmowa z uczestniczką mojego programu mentorskiego, właścicielką firmy porządkowej.
Poznaj opinię mojej klientki – właścicielki firmy porządkowej w Londynie, która potrzebowała zaprowadzić porządek w firmie oraz nauczyć się zarządzać finansami, poczuć że panuje nad sytuacją i odzyskać spokój w swoim biznesie.
Money For Business Formula oczami klienta. Rozmowa z uczestnikiem mojego programu mentorskiego, właścicielem firmy produkcyjnej
Poznaj historię mojego klienta, właściciela firmy produkcyjnej na Śląsku, uczestnika pierwszej edycji programu MONEY FOR BUSINESS FORMULA. Gdy zaczynaliśmy współpracę na pokładzie miał 6 pracowników
3 rzeczy, które blokują rozwój firm lokalnych
Czy zastanawiasz się dlaczego Twój biznes sie nie rozwija lub tempo tego rozwoju jest wolniejsze niż byś chiał/a? Może frustruje Cię sytuacja, co takiego dzieje