JAK NIE STRACIĆ PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ W FIRMIE HANDLOWEJ, USŁUGOWEJ CZY PRODUKCYJNEJ DZIAŁAJĄCEJ LOKALNIE

wybrane

Płynność finansowa jest królową biznesu. Bez gotówki na koncie kłopoty gotowe. Stan konta dokładnie mówi o tym, jaka jest kondycja finansowa Twojego biznesu. Koniecznie trzeba o nią dbać, jak o siebie samego/ siebie samą.

Co zatem robić żeby nie tracić płynności finansowej? Poniżej krótka lista działań, które pomogą Ci w dbaniu o pieniądze na koncie:

1. DYWERSYFIKACJA KLIENTÓW

Zadbaj o to, by mieć wielu klientów. Jeśli 1 klient to prawie połowa twoich przychodów, musisz jak najszybciej zwiększyć liczbę swoich klientów. Jego problemy bardzo szybko staną się Twoimi problemami. Jeśli do tego ma długie terminy płatności tym później dotrze do Ciebie informacja o jego kłopotach. Ustalaj zatem limity kwot zleceń, terminy płatności jak najkrótsze.Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

2. SPRAWDZAJ WIARYGODNOŚĆ KLIENTÓW

Możesz sprawdzić wiarygodność swoich klientów w serwisach internetowych. Jednym z nich, z którego korzystamy w naszej firmie jest KRD ( Krajowy Rejestr Dłużników). W zależności od rankingu przyznanego kontrahentowi dajemy naszym klientom różne warunki współpracy. Im lepszy ranking, tym lepsze warunki współpracy. Przy złym rankingu Klienta podejmujemy współpracę tylko i wyłącznie w przypadku zaliczki 100% na wykonanie zlecenia.

3. POBIERAJ ZALICZKI

Zaliczki na wykonanie swoich usług to działanie, które stosujemy w 99% procentach współprac z klientami. Staramy się nie współpracować bez zaliczek. Choć wiadomo, że w czasach posuchy w biznesie zdarza nam się zaryzykować zlecenie bez zaliczki. Jednak w czasie, gdy pracy jest sporo, zleceń bez zaliczki nie bierzemy.

4. WINDYKUJ SWOJE NALEŻNOŚCI

Pamiętaj, że jeśli Twój kontrahent ma kłopoty, Ty w kolejce po swoje pieniądze musisz być pierwszy. Warto dzwonić kilka dni przed terminem płatności z zapytaniem, czy faktura dotarła i jak planują płatności. Nie ma nic złego w tym, że dbasz o swoje pieniądze. Po za tym często faktury nie docierają do księgowych bo ci, którzy mieli je tam dostarczyć zwyczajnie zapomnieli albo zgubili dokument. Ustalaj więc za każdym razem adres do wysyłki, warunki płatności po wystawieniu faktury, a nie po dotarciu dokumentu plus zadbaj krótkie terminy płatności.

Płynność finansowa, czyli zdolność do regulowania wszystkich zobowiązań jest ważnym elementem w naszym biznesie. Dbaj o niego. A jeśli z różnych powodów tracisz płynność wprowadzaj zmiany odnosząc się do tych punktów powyżej. I nie bój się rozmawiać ze swoimi kontrahentami o warunkach współpracy, które zabezpieczają Twoje interesy. To jedynie może dobrze świadczyć o Twoim podejściu do biznesu. Kompetentny partner w biznesie powoduje, że ryzyka maleją.

Zadbaj więc o swoje pieniądze. Tak robią wielkie firmy. 

Czas żeby każdy przedsiębiorca umiał zadbać o swoje finanse. Pamiętaj, że zarabiają korporacje, my też możemy!

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz