7 BŁĘDÓW W ZARZĄDZANIU FIRMĄ, KTÓRE POWODUJĄ, ŻE NIE MASZ PIENIĘDZY

7 błędów w zarządzaniu

W biznesie jest sporo nitek, które my, jako przedsiębiorcy, musimy trzymać w rękach. Wystarczy, że jedna wypadnie z ręki i problemy gotowe. Sporo jest tych umiejętności, któych potrzebujemy. Każda jest ważna w całym procesie.

Współpracując z klientami wiem, że na co dzień każdy przedsiębiorca zajmuje się bieżączką, gaszeniem pożarów czy podejmowaniem decyzji, które są dla nas konieczne tu i teraz. Sami takich słów używają. I doskonale ich rozumiem. Sami prowadzimy firmę produkcyjną i dotyczą nas te same problemy.

Przez brak patrzenia ciut dalej, brak czasu (moim zdaniem to raczej złe zarządzanie własnym czasem) zebrałam dla Ciebie wnioski, które pomogą Ci znaleźć obszar, który należy poprawić.

Błąd nr 1 - Słaba obsługa klienta

Klient zbyt długo czeka na odpowiedź od Ciebie, źle przeprowadzasz badanie potrzeb klienta, decydujesz za klienta. Dodatkowo masz w firmie zbyt długi czas realizacji reklamacji. To powoduje na koniec, że klient nie jest zadowolony. Ty nie bierzesz referencji, bo wiesz, że coś tam jednak się nie spięło. I pozyskanie nowych klientów jest mocno utrudnione.

Błąd nr 2 - Przepalasz budżet na reklamę

Przez brak wiedzy zatrudniasz lub nawiązujesz współpracę z niesprawdzonymi osobami. Kierujesz się tylko tym, na co Cię stać, a nie efektem jaki te działania powinny przynieść. Skoro otaczasz się studentami, nie oczekuj efektów jak po współpracy z inżynierem. Szukaj lokalnych, sprawdzonych firm.

Błąd nr 3 - Źle przygotowujesz swoje oferty

Źle przygotowujesz swoje oferty. Pamiętaj, że wysłany PDF do klienta, dziś jest Twoją wizytówką. Tylko na tej podstawie Klient podejmie decyzje o współpracy z Tobą. Wyobraź sobie, że klient, na którym bardzo Ci zależy podejmuje decyzje na podstawie PDFa, który drukuje na swojej czarno – białej drukarce. Obok Ciebie ma PDFy innych klientów, na których są zdjęcia, referencje. U ciebie tylko suche marketingowe slogany. Zadbaj o tej PDF, by klienta zainteresował. Dziś rządzi obraz. Wszystko przeszło do Internetu. Zadbaj o swój wirtualny wizerunek.

Zatrzymaj się na chwilę!

Cieszę się, że czytasz ten artykuł. To znaczy, że zależy Ci na poprawie wyników finansowych swojej firmy! 
Jeśli chcesz budować dochodową firmę i unikać najczęstszych błędów dołącz do mojej społeczności. Możesz zrobić to tu i teraz wpisując swoje imię i mail poniżej! 
A tymczasem czytaj dalej!

.

Błąd nr 4 - Nic nie liczysz

Nie wiesz ile kosztuje Cię firma, nie wiesz ile zarabiasz i na czym. Nie wiesz co jest dla Ciebie najbardziej dochodowe. Brak informacji, podstawowych danych dotyczących Twojej branży, sprzedaży, klientach, powodów rezygnacji klientów, powoduje, że Twoje ryzyka wzrastają. Prawdopodobieństwo pomyłki, podjęcia złej decyzji, jest bardzo możliwe. A wystarczy policzyć. Obniżaj ryzyka, jeśli tylko możesz. Liczby pomogą Ci w tym znacząco.

Błąd nr 5 - Nie zatrudniasz specjalistów

Chcąc rozwijać firmę musisz wspierać się wykwalifikowaną kadrą. Jeśli Cię na nią nie stać, musisz wykształcić swój zespół. Policz dokładnie na co Cię stać i co jest dla Ciebie lepsze. Zastanów się także nad automatyzacją procesów. To jest dla firmy z pewnością sporo konkurencyjne. Nie ma specjalistów ale są automaty. Rynek wykwalifikowanego pracownika jest mały. Zastanów się co możesz zautomatyzować i wprowadź możliwe narzędzia.

Błąd nr 6 - wszystko bierzesz na siebie

Strach przed delegowaniem obowiązków, powoduje, ze wszystko się wydłuża, a Ty nie zarabiasz. Deleguj i kontroluj. Dzięki temu znajdziesz przestrzeń na NOWE. I pamiętaj, delegowanie obowiązków to nie oddawanie władzy, a wspomaganie Twojej wizji i działań. Nie bój się podejmować decyzji. Zbierasz doświadczenie, a to jest bezcenne.

Błąd nr 7- Wszyscy robią wszystko

Zbliża się koniec kwartału. Sprawdź swoje procesy w firmie i zobacz jak funkcjonują. Przed nami kolejny kwartał. Warto wejść w niego bez powielania błędów. Zadbaj o to. Dzięki takim działaniom Twój biznes rozwinie się. Ty zyskasz czas i pieniądze. Firma to żywy organizm, wszystko żyje i często się zmienia. Bez analizy procesów, kontroli nie będziesz w stanie dobrze zarządzać firmą i prowadzić dochodowy biznes. Na moich Social mediach czekam na Twoją reakcję. Zapraszam Cię do bycia ze mną w kontakcie. I jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego!

W rozwoju firmy jest mnóstwo rzeczy, które dzieją się równolegle. Mnóstwo tematów i decyzji, które musisz podejmować jednocześnie. Czasami wydaje Ci się, że musisz strzelać na ślepo. Bez danych i kierunku. Dlatego zachęcam Cię do różnego rodzaju ćwiczeń. Niech to będzie Twoje SUDOKU. Twoja krzyżówka. Zastanów się, czy dzięki nowemu pracownikowi Twoja firma nabierze rozpędu. A najlepiej policz to. Zrób założenia, a potem konsekwentnie monitoruj i licz. Zobacz czy będzie lepiej, szybciej i taniej. I nie bój się delegować. Potem rozliczaj. Na koniec dnia to Twoja firma i Twoja odpowiedzialność. Ty wszystko włączasz, wyłączasz i Twoje decyzje.

Dzięki, za przeczytanie artykułu!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, co trzeba zrobić, by prowadzić dochodową firmę, zapraszam Cię do mojego newslettera. Tam znajdziesz poradnik dla przedsiębiorców, który zawiera 5 punktów. Na początek to Twoja lektura obowiązkowa. Potem przyjdą kolejne elementy. Póki co odbierz Poradnik, wprowadź w życie zawarte elementy i zacznij budować zyskowny biznes.

.

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz