9 RZECZY, KTÓRE SPOWODUJĄ, ŻE TWÓJ BIZNES WYSTRZELI W KOSMOS

rozwój biznesu

Jesteś przedsiębiorcą i marzysz o dużej dochodowej firmie. Prowadzisz biznes i chcesz mieć sporo klientów, zarobków i spore zyski? Zastanawiasz się co zrobić, żeby zbudować taką firmę?

Ostatnio prowadzę sporo konsultacji, sporo zajęć i spotkań z przedsiębiorcami. Z tych działań wyłania się jeden obraz. Wszyscy przedsiębiorcy skupieni są na działaniu „TU I TERAZ”, czyli gaszą pożary dnia codziennego, łatają dziury, które się pojawiają. Przez natłok zajęć nie mają czasu spojrzeć na swój biznes z lotu ptaka, czy choć trochę szerzej. Trochę biznesem rządzi przypadek. O strategii też nie specjalnie można pomyśleć, bo przecież KIEDY?

Oprócz codziennych działań, po prostu brakuje czasu. Wiele razy zdarza mi się spotkać z zapracowanym, zabieganym, ledwo wyrabiającym na zakrętach właścicielem firmy. W większości przypadków przychodzą na spotkania spóźnieni, lub przekładają spotkania na inny termin. Dlatego postanowiłam pokazać 9 rzeczy, które znacząco usprawnią Twój biznes. Ty zyskasz rozwój, czas i pieniądze. Twój kalendarz też będzie lepiej wyglądał. Oczywiście od Ciebie zależy, czy z tego skorzystasz.

Życzę Ci, byś na to znalazł/a czas i choć kilka z nich w najbliższym roku wprowadził/a.

1. Otaczaj się specjalistami.

Zatrudniaj ich. Jeśli Cię nie stać, naucz się najpierw sam/a, potem zatrudniając specjalistę będziesz wiedzieć, o co pytać. Dotyczy to zwłaszcza dziedziny, na której znasz się najmniej. Dziś do prowadzenia biznesu nie wystarczy już samo dobre wykonanie usługi. Trzeba jeszcze m.in. specjalistów np. d.s. sprzedaży, zarządzania produkcją, wykwalifikowanych pracowników. Wiem, że to nie jest łatwe. Wiem, że specjalista się ceni. Ale wiem też, że jeśli chcesz prowadzić dochodowy biznes, musisz wspierać się wykwalifikowanymi specjalistami. Masz dwa wyjścia: uczyć się, brać udział w szkoleniach, lub zatrudnić specjalistę. Wyznacz budżet i cel, który chcesz osiągnąć i działaj. Trzymam kciuki.

2. Korzystaj z płatnych narzędzi

Dostępnych dla Twojej firmy. Buduj swoją bazę danych. Jeśli jesteś na Excelu – super. Przychodzi jednak moment w biznesie, że tych zestawień jest tyle, że zaczynasz się gubić. Wtedy masz znak, że czas na narzędzia. Nie bój się tej inwestycji. To moment, który przeniesie Twój biznes na wyższy poziom. Zaoszczędzisz czas. Szybciej zaczniesz przetwarzać dane i szybciej będziesz podejmować decyzje. Dzięki nim Twoje decyzje będą trafniejsze i obarczone mniejszym ryzykiem niepowodzenia.

3. Zabieraczy ENERGII

- eliminuj ze swojego otoczenia. Wszystkich, którzy mówią „A po co Ci to” „przecież masz kasę” itp. Ignoruj. To są ICH ograniczenia. Nie Twoje. Oni tylko zasiewają w Tobie niepewność i burzą podjęte decyzje. Przez to proces idzie wolniej, a Ty masz wątpliwości. Po prostu wyrzuć ich ze swojego życia.

4. PILNUJ SWOICH PIENIĘDZY I ZNAJDŹ DLA NICH CZAS

Jeśli czytasz moje teksty, obserwujesz moje social media to znasz to zdanie dokładnie. Bez zerknięcia w swoje wyniki, bez analizy tego co robisz, bez sprawdzenia, czy wszystko się spina, sam/a hodujesz sobie kłopoty. Bez tego ani rusz. Licz, analizuj, dopiero potem podejmuj decyzje finansowe.

5. Optymalizuj co się da

Szukaj nowych rozwiązań każdego dnia. Konkurencja nie śpi. Też szuka nowych rozwiązań. Szukaj nowych dostawców, nowego sprzętu, nowych komponentów. Nie tracąc przy tym na jakości. To wymaga sporo pracy i czasu. Jednak jest konieczne do tego, żeby się rozwijać.

6. Automatyzuj co się da

W dzisiejszych czas to konieczność. Przyspiesza procesy i…. jest tańsze niż pracownik. Wiem, że nie wszystkim się to spodoba, ale niestety taka jest prawda. Wyobraź sobie, że kupujesz do siebie maszynę, która kosztuje np. 100 tys zł. Rata leasingowa wynosi ok. 2.500 zł brutto. Czy Twój najtańszy pracownik pobiera takie wynagrodzenie? Z pewnością nie. Dlatego policz sobie co dla Ciebie jest lepsze. Jeden pracownik za 5tys brutto miesięcznie czy maszyna/ program itp. Za połowę tej ceny.

7. Twój sukces zależy od osób, których spotykasz i którym pomagasz

Bierz udział w spotkaniach dla przedsiębiorców, nawiązuj kontakty i współprace. Nie bój się wyjść pierwszy/a z propozycją współpracy. Szukaj nowych kontaktów i relacji. Nigdy nie wiesz, kto czego szuka. Może właśnie Ciebie?

8. Poznawaj ludzi o podobnych zainteresowaniach i spotykaj się z nimi systematycznie.

Przedsiębiorcy to bardzo samotni ludzie. Nie mają z kim porozmawiać i z kim się podzielić swoimi przemyśleniami. Znajdź sobie grupę ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. Nie siedź sam. Zacznij z nimi rozmawiać, budować relacje. Nie musisz od razu budować nie wiadomo jak trwałych relacji, jednak zapraszam Cię do szukania znajomych, kumpli czy po prostu ludzi podobnych do Ciebie. Będzie Ci łatwiej.

9. Buduj zespół, który rozumie Twoje cele, podobnie myśli i tak jak Ty, chce ten cel osiągnąć

Dla mnie to chyba jeden z najtrudniejszych punktów. W czasach, gdy dobrych pracowników jest jak na lekarstwo, mają spore oczekiwania, każdy inne - dla mnie to najbardziej wymagające zadanie. Jednak gdy już osiągniesz ten cel i zgromadzisz wokół siebie taki zespół, praca jest ogromną przyjemnością. Idzie sprawnie i bez problemu można pomyśleć o kolejnych rzeczach, które pomogą Ci przejść na następny poziom.

Dziś zachęcam Cię do działania, a raczej do pracy koncepcyjnej. Zwłaszcza gdy jesteś pierwszym pokoleniem w swojej firmie. Zwłaszcza gdy nie masz doświadczeń. Nasza historia, naszej rodzinnej firmy właśnie taka jest.

Mam nadzieję, ze Cię zainspirowałam do działania. Wybierz 3 rzeczy, które do Ciebie przemówiły najbardziej i wprowadź w życie. A potem na moich Social mediach daj znać, jak Ci idzie.

Jak zawsze życzę Ci wszystkiego dochodowego!

Dzięki, za przeczytanie artykułu!

Chcesz otrzymywać konkretne wskazówki jak więcej zarabiać w swojej firmie?

Zostaw swój adres e-mail i zostańmy w kontakcie!

.

Jeśli interesuje Cię temat finansów w biznesie, sprawdź inne artykuły:

Znajdź mnie również w Social Mediach:

Dodaj komentarz